Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Konferencja pt. "Kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce w ramach Wspólnej Polityki Rolnej"
Dzisiaj jest: wtorek, 29 września 2020 17:22:23
Odwiedziło nas: 10798012 gości (dzisiaj: 1619, wczoraj: 1838)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Konferencje i szkolenia
Konferencja pt. "Kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce w ramach Wspólnej Polityki Rolnej"
14 czerwca 2013

Konferencja "Kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce w ramach Wspólnej Polityki Rolnej" połączona z 50-leciem pracy naukowej Prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego

Dnia 11 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja naukowa pt. "Kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce w ramach Wspólnej Polityki Rolnej" połączona z 50-leciem pracy naukowej Prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego.

Spotkanie, w którym wzięło udział około 200 osób, stało się doskonałą okazją do dyskusji dla przedstawicieli nauki, administracji rządowej i samorządowej.

Z-ca Dyrektora ds. Nauki IZ PIB, Prof. dr hab. Eugeniusz Herbut powitał przybyłych gości, a następnie Dyrektor Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Wojtyra dokonał uroczystego otwarcia konferencji, podkreślając, że waga i temat seminarium są bardzo istotne dla Ministerstwa. Dziękując za zorganizowanie spotkania zwrócił on uwagę na największe wyzwania w produkcji zwierzęcej – m.in. zmiany klimatyczne, zachowanie bioróżnorodności, zasobów genetycznych oraz dobrostan zwierząt. W części wykładowej prezentowanych było łącznie 6 referatów.

Pierwszy z nich wygłosił Prof. dr hab. Janusz Żmija z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nt. Wspólnej  Polityki Rolnej wobec  rozwoju  produkcji zwierzęcej w Polsce. Kolejny referat przedstawił Prof. dr hab. Tadeusz Szulc z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  Prezentacja ta dotyczyła alternatyw rozwoju hodowli bydła w Polsce, za przyszłość której odpowiada m.in.: polityka państw UE, organizacje  hodowców oraz nauka.  Perspektywy produkcji trzody chlewnej w Polsce były tematem wykładu  Prof. dr hab. Mariana Różyckiego z Instytutu Zootechnik PIB. Czwartym prelegentem był Mgr Antoni Rączka  z Krajowej Rady Drobiarstwa. Jego referat dotyczył rozwoju produkcji drobiarskiej w Polsce, która obecnie wykazuje dużą dynamikę.

Następnie, Prof. dr hab. Jędrzej Krupiński - Dyrektor IZ PIB  zaprezentował dokonania i dalsze perspektywy rozwoju Instytutu Zootechniki PIB. Naszkicował także w jaki sposób Instytut zmieniał się na przestrzeni lat, w tym w trakcie 27 lat jego kadencji. Jedną z istotnych zmian było sformułowanie 1-szego programu restrukturyzacji placówki badawczej na podstawie którego zweryfikowano cały program badawczy i dokonano przekształceń Zakładów w spółki prawa handlowego. Do niektórych, najważniejszych osiągnięć Instytutu należy: sklonowanie zwierząt poprzez zastosowanie własnej oryginalnej metody klonowania, uzyskanie transgenicznego knurka, zmodyfikowanego genetycznie w celu wykorzystania narządów tych zwierząt do przeszczepów u ludzi, nadanie placówce statusu Państwowego Instytutu Badawczego oraz utworzenie Samodzielnej Pracowni Genomiki. W trakcie kadencji Dyrektora osiągnięto wysoki wynik finansowy oraz istotne nakłady inwestycyjne.  Obecnie dobiega końca budowa Krajowego Banku Materiałów Genetycznych. Do globalnych wyzwań, a co za tym idzie perspektyw  należy podwojenie  produkcji żywności na świecie, przy jednoczesnym ograniczeniu jej negatywnego wpływu na środowisko. Obecnie Instytut ma unikalną bazę badawczą, nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

Ostatnim punktem części wykładowej była prezentacja multimedialna Prof. dr hab. Eugeniusza Herbuta przedstawiająca 50 lat pracy naukowej Prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego z uwzględnieniem sukcesów zawodowych, jak i prywatnych. Należą do nich m. in.: uzyskanie tytułu doktora honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie, członkostwo w Ukraińskiej Akademii Nauk Agrarnych oraz realizacja i koordynacja dwóch Programów Wieloletnich.  Biorąc pod uwagę całokształt wieloletniej pracy Dyrektora Krupińskiego, na wniosek Kapituły została mu przyznana Złota Odznaka: Zasłużony dla Instytutu. Po zakończeniu oficjalnych wystąpień, goście mieli okazję do złożenia osobistych gratulacji i podziękowań za wieloletnią współpracę.

*** GALERIA ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.