Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Doradztwa Rolnego w Szepietowie
Dzisiaj jest: poniedziałek, 21 stycznia 2019 3:23:29
Odwiedziło nas: 9236750 gości (dzisiaj: 251, wczoraj: 1365)
Aktualności: Inne wydarzenia
XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Doradztwa Rolnego w Szepietowie
03 lipca 2013

XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Doradztwa Rolnego W dniach 29-30 czerwca 2013 roku, w Szepietowie odbyła XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni Doradztwa Rolnego. Organizatorem był Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz o regionalnymi władzami, związkami hodowców i organizacjami terenowymi.

W sobotę odbył się pokaz/ocena koni, w którym po raz pierwszy zaprezentowano dwie stawki koni sokólskich: stawkę 5 klaczy i 5 ogierów. Rasa objętą jest od 2008 roku programem ochrony zasobów genetycznych koni, koordynowanym przez Instytut Zootechniki-PIB. Obecnie uczestniczy w nim ok. 1000 klaczy sokólskich.

Najlepszą z prezentowanej stawki okazała klacz SKALA, własność Pana Jerzego Giedrojcia, wyhodowana w miejscowości Czerwonka w województwie podlaskim. Klacz przedstawiała dobry sokólski typ, choć dość mocnej budowy, charakterystyczny dla koni sokólskich doskonalonych ogierami zagranicznymi. Ocena klaczy sokólskich jest organizowana już od pięciu lat i trzeba zwrócić uwagę, że co roku przedstawiane są osobniki coraz bardziej zbliżone do dawnego typu konia sokólskiego. Przykładem tego był GLADIATOR - najlepszy w stawce ogierów, wyhodowany przez Pana Andrzeja Osakowicza z Podgrodzisk w województwie podlaskim, własność Pana Janusza Szomko ze Starej Kamionki. Ogier GLADIATOR mimo braku wybitnego ruchu, wygrał z pozostałymi dzięki dobremu, typowemu pokrojowi. Trzeba zwrócić również uwagę na jego zrównoważony temperament i bardzo dobry charakter, czym wyróżniał się w całej stawce. Cechy charakteru są brane pod uwagę podczas selekcji zwłaszcza koni zimnokrwistych objętych programami ochrony, ponieważ pozwalają na ich powszechne użycie, a dodatkowo stanowią jedna z cech charakterystycznych rasy.

Dla zwycięzców Instytut Zootechniki PIB przygotował nagrody w postaci dyplomów i pamiątkowych pucharów, które wręczyła koordynator programów ochrony dr Grażyna Polak.

*** GALERIA ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.