Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow RUBIGAS - Agrobiogas as an alternative source of energy in rural areas
Dzisiaj jest: środa, 16 stycznia 2019 15:54:12
Odwiedziło nas: 9228856 gości (dzisiaj: 1543, wczoraj: 1431)
Aktualności
RUBIGAS - Agrobiogas as an alternative source of energy in rural areas

Projekt RUBIGAS

Projekt: RUBIGAS - Agrobiogas as an alternative source of energy in rural areas jest realizowany w ramach Programu UE  "Uczenie się przez całe życie" Program Leonardo da Vinci - Transfer Innowacji.  Projekt trwa 24 miesiące, od grudnia 2013 do listopada 2015 i jest prowadzony przez konsorcjum 5 partnerów: Comunitatea Pentru Invatarea Permanenta - Rumunia, Eurosuccess Consulting Ltd.-Cypr, Uniwersytet Rolniczy w Nitrze- Słowacja, Instytut Rolniczy w Starej Zagorze-Bułgaria oraz Instytut Zootechniki PIB-Polska, jako lider i koordynator projektu.

Głównym założeniem projektu RUBIGAS jest promowanie idei odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia wiatrowa, energia geotermalna, energia ze źródeł fotowoltaicznych, energia z biomasy. Szczególny nacisk położony jest na biogazownie jako źródło energii cieplnej i elektrycznej oraz metodę zarządzania odpadami na obszarach wiejskich.

Zadaniem projektu jest także ukazanie odnawialnych źródeł energii jako generujących możliwości przekształcenia profilu gospodarstw wiejskich oraz poszerzenia umiejętności zawodowych osób zamieszkujących na obszarach wiejskich.

Kraje Europy zachodniej wykazują wysoki stopień zaawansowania i rozwoju w zakresie wykorzystania OZE. W krajach Europy środkowo-wschodniej ? w tym w Polsce - tematykę tę należy popularyzować i upowszechniać. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki ?Polityka energetyczna Polski do 2030 roku? zakłada powstanie biogazowni na poziomie każdej gminy. Dlatego też jednym z najważniejszych wyzwań na początkowym etapie budowy infrastruktury biogazowej jest propagowanie wiedzy na ten temat wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

Z podobną do polskiej sytuacją spotykamy się w innych krajach: Słowacji, Rumunii, Bułgarii. Potrzeba edukacji na temat biogazowni odwołuje się do Dyrektywy 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, oraz Dyrektywy 2009/28/EC w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Więcej informacji na stronie: rubigas.eu

Szkolenie w ramach projektu RUBIGAS

Instytut Zootechniki PIB zaprasza na bezpłatne szkolenie e-learningowe w ramach projektu RUBIGAS

Szczegóły szkolenia Formularz rejestracyjny

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.