Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Szkolenie dla hodowców koni sokólskich, Szepietowo 2016
Dzisiaj jest: poniedziałek, 17 grudnia 2018 18:39:58
Odwiedziło nas: 9174427 gości (dzisiaj: 1127, wczoraj: 1962)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Szkolenie dla hodowców koni sokólskich, Szepietowo 2016
25 listopada 2016

W dniach 8-9 listopada 2016 roku, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyło się szkolenie hodowców, uczestniczących w programie ochrony zasobów genetycznych koni sokólskich, organizowane przez Instytut Zootechniki PIB i  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020. W szkoleniu wzięło udział ponad 70 hodowców, a także pracownicy Wojewódzkich i Okręgowych  Związków Hodowców Koni, doradcy rolno-środowiskowi i pracownicy powiatowych oddziałów ARiMR.

Podczas dwudniowego szkolenia przedstawionych zostało siedem referatów i prezentacji dotyczących nurtujących problemów hodowli koni sokólskich.

W imieniu organizatora - Instytutu Zootechniki PIB, zgromadzone osoby przywitał  prof. dr hab. Jędrzej Krupiński, który wygłosił także pierwszy referat dotyczący historii i stanu obecnego ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w Polsce. Następnie stan realizacji programów ochrony koni sokólskich zreferowała dr Grażyna Polak. Przedstawiciel Powiatowego Oddziału ARiMR w Wysokim Mazowieckim mówił na temat  płatności dla rolników utrzymujących rasy rodzime, a zasady komisyjnych przeglądów klaczy wprowadzonych do programów ochrony od 2017 roku przedstawił Przewodniczący Komisji Księgi stadnej koni zimnokrwistych mgr Wiesław Niewiński. Następnego dnia (środa) wygłoszone zostały 3 referaty. Referat dotyczący hodowli koni w województwach północno-wschodniej Polski przedstawił Dyrektor Białostockiego Związku Hodowców Koni - mgr. Marek Niewiński. Największym zainteresowaniem cieszył się przedostatni referat przedstawiony przez dr Romualdę Danków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który dotyczył alternatywnego sposobu wykorzystania koni sokólskich ? wykorzystania klaczy do produkcji mleka. Referat nagrodzony został brawami i wywołał ożywioną dyskusję. Ostatni referat wygłosił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Jacek Chmielewski, który przedstawił stan realizacji programu rolno-środowiskowo-klimatycznego, w aspekcie lokalnych ras objętych płatnościami.

Następnie prelegenci odpowiadali na szereg pytań, które zadawali zarówno hodowcy uczestniczący już w programie jak i osoby mające zamiar do tych programów przystąpić. Ożywiona dyskusja toczyła się także pierwszego dnia podczas wspólnej kolacji, jak i podczas pożegnalnego obiadu. Przedstawiciele hodowców postulowali, aby w następnych latach poruszyć na szkoleniach również inne tematy związane z  rozrodem, podkownictwem, oraz transportem koni.

W podsumowaniu profesor J. Krupiński podziękował prelegentom za przedstawione informacje i referaty, hodowcom za przybycie i aktywny udział w dyskusji. Wyraził także przekonanie, że szkolenia nt. ochrony i przyszłości ras rodzimych pozytywnie wpływają na rozwiązywanie szeregu problemów i konieczna jest ich kontynuacja.

 
 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.