Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Szkolenie dla hodowców koni sokólskich, Szepietowo 2016
Dzisiaj jest: poniedziałek, 21 stycznia 2019 21:43:13
Odwiedziło nas: 9237847 gości (dzisiaj: 1348, wczoraj: 1365)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Szkolenie dla hodowców koni sokólskich, Szepietowo 2016
25 listopada 2016

W dniach 8-9 listopada 2016 roku, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyło się szkolenie hodowców, uczestniczących w programie ochrony zasobów genetycznych koni sokólskich, organizowane przez Instytut Zootechniki PIB i  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020. W szkoleniu wzięło udział ponad 70 hodowców, a także pracownicy Wojewódzkich i Okręgowych  Związków Hodowców Koni, doradcy rolno-środowiskowi i pracownicy powiatowych oddziałów ARiMR.

Podczas dwudniowego szkolenia przedstawionych zostało siedem referatów i prezentacji dotyczących nurtujących problemów hodowli koni sokólskich.

W imieniu organizatora - Instytutu Zootechniki PIB, zgromadzone osoby przywitał  prof. dr hab. Jędrzej Krupiński, który wygłosił także pierwszy referat dotyczący historii i stanu obecnego ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w Polsce. Następnie stan realizacji programów ochrony koni sokólskich zreferowała dr Grażyna Polak. Przedstawiciel Powiatowego Oddziału ARiMR w Wysokim Mazowieckim mówił na temat  płatności dla rolników utrzymujących rasy rodzime, a zasady komisyjnych przeglądów klaczy wprowadzonych do programów ochrony od 2017 roku przedstawił Przewodniczący Komisji Księgi stadnej koni zimnokrwistych mgr Wiesław Niewiński. Następnego dnia (środa) wygłoszone zostały 3 referaty. Referat dotyczący hodowli koni w województwach północno-wschodniej Polski przedstawił Dyrektor Białostockiego Związku Hodowców Koni - mgr. Marek Niewiński. Największym zainteresowaniem cieszył się przedostatni referat przedstawiony przez dr Romualdę Danków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który dotyczył alternatywnego sposobu wykorzystania koni sokólskich ? wykorzystania klaczy do produkcji mleka. Referat nagrodzony został brawami i wywołał ożywioną dyskusję. Ostatni referat wygłosił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Jacek Chmielewski, który przedstawił stan realizacji programu rolno-środowiskowo-klimatycznego, w aspekcie lokalnych ras objętych płatnościami.

Następnie prelegenci odpowiadali na szereg pytań, które zadawali zarówno hodowcy uczestniczący już w programie jak i osoby mające zamiar do tych programów przystąpić. Ożywiona dyskusja toczyła się także pierwszego dnia podczas wspólnej kolacji, jak i podczas pożegnalnego obiadu. Przedstawiciele hodowców postulowali, aby w następnych latach poruszyć na szkoleniach również inne tematy związane z  rozrodem, podkownictwem, oraz transportem koni.

W podsumowaniu profesor J. Krupiński podziękował prelegentom za przedstawione informacje i referaty, hodowcom za przybycie i aktywny udział w dyskusji. Wyraził także przekonanie, że szkolenia nt. ochrony i przyszłości ras rodzimych pozytywnie wpływają na rozwiązywanie szeregu problemów i konieczna jest ich kontynuacja.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.