Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Małopolskie Spotkania Hodowców - Karniowice 2018
Dzisiaj jest: sobota, 24 sierpnia 2019 1:00:24
Odwiedziło nas: 9642950 gości (dzisiaj: 143, wczoraj: 2357)
Aktualności: Informacje
Małopolskie Spotkania Hodowców - Karniowice 2018
13 marca 2018

Małopolskie Spotkania Hodowców - Karniowice 2018

W dniu 1 marca 2018 r. w Karniowicach k. Krakowa odbyła się doroczna Wojewódzka Konferencja dla Hodowców Bydła Mlecznego, będąca jednocześnie podsumowaniem wyników oceny wartości użytkowej za rok 2017. Organizatorami spotkania z hodowcami byli: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka - Przedstawicielstwo w Krakowie oraz Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Balicach.

Honorowym gościem Konferencji był Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Towarzyszył mu Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron. Sponsorem spotkania było Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem oraz Instytut Zootechniki w Balicach. Konferencja zgromadziła ponad 200 hodowców, pracowników ODR, zootechników, przedstawicieli świata nauki, instytucji i firm z branży rolniczej.

W wydarzeniu udział wzięli Zbigniew Młyński oraz Wacław Drożdż - prezesi działających na terenie Małopolski Związków Hodowców, Maciej Pompa-Roborzyński - dyrektor Instytutu Zootechniki w Balicach wraz z pracownikami, pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Adam Ślusarczyk - dyrektor oraz pracownicy Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie, pracownicy KOWR, prezes i członkowie zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej, dyrekcja oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie, przedstawiciele Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich i Inspekcji Weterynaryjnej. Spotkanie z hodowcami otworzył dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - Marek Kwiatkowski.

Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny z udziałem Ryszarda Zarudzkiego i hodowców. Zadawano pytania dotyczące m.in. perspektywy nowego PROW, szczegółowych rozwiązań polityki rolnej rządu, form i wysokości płatności bezpośrednich oraz poprawy jakości doradztwa rolniczego. Prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego Wacław Drożdż zapytał o przyszłość programów ochrony zasobów genetycznych rodzimych ras bydła. Z ust podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego uzyskał potwierdzenie kontynuacji tych działań w nowej pespektywie programów rolno-środowiskowych. Wyniki oceny użytkowości bydła mlecznego w Polsce i Małopolsce za rok 2017 przedstawił Wojciech Rasiński z Przedstawicielstwa PFHBiPM w Krakowie. Najlepsi małopolscy hodowcy zostali wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami i dyplomami, które otrzymali z rąk ministra Ryszarda Zarudzkiego, wojewody małopolskiego Józefa Gawrona oraz towarzyszących im na scenie zaproszonych oficjalnych gości, w tym dyrektora IZ PIB w Balicach - Macieja Pompa-Roborzyńskiego oraz gościa z Niemiec - Johannesa Aumanna z BVN w Neustadt.

Niekwestionowanym liderem w zakresie najwyższej wydajności mlecznej małopolskich krów okazało się po raz kolejny gospodarstwo Antoniego Jończego z Wieprza, uzyskując przeciętnie 12 920 kg mleka w rasie HO i 11 720 kg mleka w rasie RW. Hodowca krów RP Tadeusz Szymusiak z Załucznego uzyskał najwyższą, zarówno w Małopolsce jak i całym kraju, przeciętną wydajność 7294 kg mleka od krów tej rasy. Drugie miejsce przypadło Marianowi Krausowi z Podsarnia z wydajnością 7163 kg mleka. Owacyjnie powitano zasłużonego Jana Solarczyka i jego syna Edwarda, z Wróblówki, którzy uzyskali w swoich oborach odpowiednio 6313 kg i 6241 kg mleka. Bydło RP to od lat specjalność Małopolski. Sekretarz stanu Ryszard Zarudzki i wojewoda Józef Gawron podkreśli znaczenie hodowli tej rasy, podczas wręczania nagród. Dyplom uznania odebrał O. Szymon, przeor Opactwa Ojców Cystersów w Szczyrzycu. To jedna z najstarszych hodowli w Polsce, jej początki sięgają XIII w. Alojzy Serwin z Wieprza uzyskał 7964 kg mleka od krów rasy SM. Wyróżnienie wręczył dr Johannnes Aumann z BVN Neustadt, znanego w świecie ośrodka hodowli krów simentalskich z Bawarii. Hodowców bydła rasy ZB prezentowała Anna Nytko z Marcinkowic, jej podopieczne uzyskały wydajność 6589 kg mleka przeciętnie. Bogdan Chochorowski z Janczowej, hodowca bydła rasy ZR, uzyskał 6755 kg mleka tej rasy. Hodowczyni krów MB Anna Bednarz z Czerwiennego, gorąca orędowniczka hodowli tej rasy na terenie Podhala uzyskała 6923 kg mleka przeciętnie. Katarzyna Słowik z RSP "Diament" w Otfinowie odebrała dyplom za wydajność MM utrzymywanych w gospodarstwie Żabno wynoszącą przeciętnie 11 265 kg mleka od krowy. Prezes zarządu OHZ "Osiek" sp. z o.o. Arkadiusz Włoszek odebrał dyplomy za krowy PHF HO z gospodarstwa w Nidku, których wydajność życiowa przekroczyła 100 000 litrów mleka. Mizia PL005094952860 urodzona w 2007 r. uzyskała życiową wydajność 116 506 kg mleka. Prezes Zarządu MCB Krasne Anna Pawlak wraz z Agnieszką Ociepką wręczyły wyróżnionym hodowcom vouchery na porcje nasienia najlepszych buhajów.

Po ceremonii wręczania dyplomów Ryszard Zarudzki wyraził słowa uznania dla osiągnięć małopolskich hodowców bydła mlecznego. Podkreślił różnorodność użytkowanych tutaj ras bydła, pogratulował imponujących rezultatów chowu i hodowli w niełatwych, często niesprzyjających warunkach klimatycznych i geograficznych. Życzył dalszych sukcesów, obiecał wsparcie dla rozwoju gospodarstw Małopolski w nowym PROW, uwzględniające ich specyfikę.

Część merytoryczną Konferencji rozpoczął wykład Johannesa Aumanna z BVN Neustadt, który podzielił się z jej uczestnikami doświadczeniami niemieckich hodowców w zakresie chowu i hodowli bydła rasy simental. Wykładowca z Niemiec wskazywał na perfekcyjną kombinację cech mlecznych i mięsnych, które predysponują bydło tej rasy do dwukierunkowego typu użytkowania, pozwalającego na zwiększenie efektywności przychodu gospodarstw. Jarosław Jędraszczyk z MCB w Krasnem przedstawił nowe standardy oceny jakości biologicznej nasienia, stosowane podczas jego pozyskiwania i konfekcjonowania przez spółkę. Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki w Balicach przedstawił interesujący wykład na temat nowoczesnych metod organizacji hodowli krów mlecznych, podkreślając znaczenie systemów zarządzania stadem w sprawnym, codziennym gromadzeniu i analizie danych dotyczących nie tylko produkcyjności krów, ale też ich statusu zdrowotnego. Dyrektor Adam Ślusarczyk i Monika Lubkiewicz-Boruta z OR ARiMR w Krakowie zaznajomili uczestników z możliwościami finansowania inwestycji w produkcji zwierzęcej w ramach PROW 2014-2020 oraz zmianami w zasadach wypełniania wniosków o płatności obszarowe. Konferencję zakończył wspólny obiad hodowców, organizatorów, zaproszonych gości i sponsorów.

Agata Karpowicz - ZHB

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.