Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Europejskie Forum Rolnicze - Jasionka 2018
Dzisiaj jest: poniedziałek, 19 sierpnia 2019 6:18:03
Odwiedziło nas: 9631332 gości (dzisiaj: 484, wczoraj: 2134)
Aktualności: Inne wydarzenia
Europejskie Forum Rolnicze - Jasionka 2018
09 kwietnia 2018

Europejskie Forum Rolnicze

Przez dwa dni - 23 i 24 marca br. - rolniczą stolicą kraju była Jasionka koło Rzeszowa, gdzie przyjechały najważniejsze osoby związane z rolnictwem polskim i unijnym. Europejskie Forum Rolnicze to nowa, rozszerzona formuła międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej od 2011 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Forum stało się miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki, organizacji branżowych, ekspertów i naukowców, a także miejscem wymiany doświadczeń producentów i dostawców innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął EFR honorowym patronatem.

W uroczystym otwarciu Europejskiego Forum Rolniczego uczestniczył Jerzy Buzek (Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej - EFRWP).

W trakcie dwudniowych obrad, debat i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz europejskiej polityki poruszone zostały najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące perspektyw rolnictwa w Unii Europejskiej.

Pierwszego dnia Forum ministrowie rolnictwa z Polski, Francji, Czech i Węgier dyskutowali wspólnie z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa Unii Europejskiej o możliwościach zrównania dopłat dla rolników ze wszystkich krajów członkowskich. Uczestniczący w dyskusji ministrowie podkreślali także, że przy ustalaniu nowego unijnego budżetu pod uwagę powinna być brana konkurencyjność, bezpieczeństwo żywnościowe, jakość życia, a także uproszczenie WPR.

W drugim dniu Forum odbywały się debaty na tematy związane z wyzwaniami i szansami stojącymi przed europejskim rolnictwem. Rozmawiano o nowych technologiach, biogazie, azocie i sztucznej inteligencji.

Cykl spotkań rozpoczęła debata panelowa na temat nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz ich roli w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji. W dyskusji uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, który podkreślił, że już w obecnej perspektywie finansowej UE, innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu.

Dyskusjom i panelom tematycznym towarzyszyły ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Prezentowano najnowsze technologie oraz innowacje m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko naturalne. Wśród Wystawców znalazły się Instytuty nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stoisko Instytutu Zootechniki PIB cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą m.in. odwiedziny przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Jurgiela, Podsekretarza Stanu w MRiRW - Ryszarda Zarudzkiego, oraz byłego Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Gabriela Janowskiego.

Wydawnictwa naukowe i materiały upowszechnieniowe Instytutu zyskały grono zainteresowanych zarówno wśród uczestniczących w debatach przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki rolnej, pracowników instytucji i firm branżowych, jak i odwiedzających forum przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Ważnym wydarzeniem mającym miejsce w trakcie Forum było wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza, będącej uhonorowaniem organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzeniem wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojętym rozwojem obszarów wiejskich. Tegorocznym laureatem zostało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.