Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow Europejskie Forum Rolnicze - Jasionka 2018
Dzisiaj jest: sobota, 23 marca 2019 22:30:18
Odwiedziło nas: 9333541 gości (dzisiaj: 1948, wczoraj: 1621)
Aktualności: Inne wydarzenia
Europejskie Forum Rolnicze - Jasionka 2018
09 kwietnia 2018

Europejskie Forum Rolnicze

Przez dwa dni - 23 i 24 marca br. - rolniczą stolicą kraju była Jasionka koło Rzeszowa, gdzie przyjechały najważniejsze osoby związane z rolnictwem polskim i unijnym. Europejskie Forum Rolnicze to nowa, rozszerzona formuła międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej od 2011 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Forum stało się miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki, organizacji branżowych, ekspertów i naukowców, a także miejscem wymiany doświadczeń producentów i dostawców innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął EFR honorowym patronatem.

W uroczystym otwarciu Europejskiego Forum Rolniczego uczestniczył Jerzy Buzek (Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej - EFRWP).

W trakcie dwudniowych obrad, debat i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz europejskiej polityki poruszone zostały najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące perspektyw rolnictwa w Unii Europejskiej.

Pierwszego dnia Forum ministrowie rolnictwa z Polski, Francji, Czech i Węgier dyskutowali wspólnie z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa Unii Europejskiej o możliwościach zrównania dopłat dla rolników ze wszystkich krajów członkowskich. Uczestniczący w dyskusji ministrowie podkreślali także, że przy ustalaniu nowego unijnego budżetu pod uwagę powinna być brana konkurencyjność, bezpieczeństwo żywnościowe, jakość życia, a także uproszczenie WPR.

W drugim dniu Forum odbywały się debaty na tematy związane z wyzwaniami i szansami stojącymi przed europejskim rolnictwem. Rozmawiano o nowych technologiach, biogazie, azocie i sztucznej inteligencji.

Cykl spotkań rozpoczęła debata panelowa na temat nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz ich roli w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji. W dyskusji uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, który podkreślił, że już w obecnej perspektywie finansowej UE, innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu.

Dyskusjom i panelom tematycznym towarzyszyły ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Prezentowano najnowsze technologie oraz innowacje m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko naturalne. Wśród Wystawców znalazły się Instytuty nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stoisko Instytutu Zootechniki PIB cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą m.in. odwiedziny przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Jurgiela, Podsekretarza Stanu w MRiRW - Ryszarda Zarudzkiego, oraz byłego Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Gabriela Janowskiego.

Wydawnictwa naukowe i materiały upowszechnieniowe Instytutu zyskały grono zainteresowanych zarówno wśród uczestniczących w debatach przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki rolnej, pracowników instytucji i firm branżowych, jak i odwiedzających forum przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Ważnym wydarzeniem mającym miejsce w trakcie Forum było wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza, będącej uhonorowaniem organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzeniem wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojętym rozwojem obszarów wiejskich. Tegorocznym laureatem zostało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.