Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Spotkanie Grupy Roboczej ds. informacji i dokumentacji (WG Info & Docu) w Padwie
Dzisiaj jest: sobota, 30 maja 2020 23:43:10
Odwiedziło nas: 10519456 gości (dzisiaj: 3907, wczoraj: 4229)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Spotkanie Grupy Roboczej ds. informacji i dokumentacji (WG Info & Docu) w Padwie
16 lipca 2018

W dniach 24-25 maja 2018 roku odbyło się w Padwie (Włochy) spotkanie Grupy Roboczej ds. informacji i dokumentacji Europejskiego Regionalnego Punktu Kontaktowego (ERFP).

ERFP to regionalna platforma wspierająca ochronę in situ i ex situ zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, ich zrównoważone wykorzystanie oraz ułatwiająca wdrażanie globalnego planu działania FAO.

W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy z Albanii, Kroacji, Francji, Grecji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Holandii, Polski, Serbii, Słowacji, i Hiszpanii. Z ramienia FAO w spotkaniu uczestniczyła Roswitha Baumung. Polskę reprezentowała dr Grażyna Polak - Krajowy koordynator.

Przewodniczący Grupy ds. informacji i dokumentacji Roboczej Enrico Sturaro (Włochy) wyjaśnił cele spotkania i przedstawił program.

Pierwszym punktem spotkania była prezentacja projektu GENRESBRIDGE, który będzie realizowany w ramach programu "Horyzont 2020". Kluczowe aspekty odnoszą się do zrównoważonego zarządzania zasobami genetycznymi roślin, zwierząt i lasów (strategie i wykorzystanie in situ/ex situ), zmian klimatu i erozji genetycznej.

Roswitha Baumung przedstawiła informacje na temat rozwoju DAD-IS/EFABIS, informując o nowej stronie docelowej EFABIS. Zaprezentowała wersję online oraz wyjaśniła zalety nowej aplikacji. Ponadto przedstawiła projekt przetłumaczenia strony na sześć oficjalnych języków ONZ, co może przyczynić się do zwiększenia liczby osób odwiedzających.

Christina Ligda (Grecja) zaprezentowała sprawozdanie ze spotkania (zobacz prezentację) Ad Hoc Action Indicators for monitoring status and trend of honeybees and pollination ecosystem service, które odbyło się w kwietniu w Salonikach. Głównym celem działania była identyfikacja podstawowych informacji nt. zapylaczy, które zostaną uwzględnione w DAD-IS/EFABIS w celu monitorowania statusu ich zagrożenia. Podkreślono, że do bazy DADIS i EFABIS mogą być wprowadzone wyłącznie informacje dotyczące pszczół ze względów technicznych (olbrzymia liczba gatunków zapylaczy na całym świecie), jak i merytorycznych (baza obejmuje wyłącznie populacje zwierząt gospodarskich).

Eleonor Charvolin Lemaire (Francja) omówiła koncepcje nowego działania Ad Hoc Action dotyczącego lokalnych ras zwierząt występujących na terenach górskich, który został zgłoszony ERFP do realizacji w ubiegłym roku. Podała szczegóły tego, co zostało opracowane do tej pory (zobacz prezentację).

Rita Hoving-Boling (Holandia) przedstawiła propozycję prac dotyczących monitorowania statusu zagrożenia ras transgranicznych, których ostatecznym celem byłaby poprawa wymiany informacji o nich między krajami i regionami (zobacz prezentację).

Holger Göderz (Niemcy) przedstawił koncepcje potencjalnej możliwości finansowania części projektu przez rząd Niemiec.

W podsumowaniu Przewodniczący Enrico Sturaro przedstawił plan prac Grupy Roboczej na lata 2018-2019. Główne zadania będą dotyczyły wkładu w rozwój DAD-IS i współpracy z FAO, wkładu w strategię komunikacji pomiędzy krajami członkowskimi ERFP oraz poprawy jakość danych wpisywanych do baz DAD IS/EFABIS.

Przewiduje się opracowanie i zaproponowanie ERFP nowych projektów do realizacji:

  • Ad Hoc Action dotyczących ras zaadaptowanych do określonych środowiskach (górskie, śródziemnomorskie).
  • Opracowanie synergicznej realizacji dwóch projektów (projekt ad hoc dotyczący ras + projekt dotyczący ras transgranicznych).
  • Wzmocnienie współpracy z innymi regionami, np. warsztaty dotyczące zarządzania zasobami genetycznymi zwierząt, (udoskonalanie dokumentacji i informacji) organizowane przy współpracy FAO z krajami śródziemnomorskimi (w tym kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu).
 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.