Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Krajowa Wystawa Ras Rodzimych w Rudawce Rymanowskiej
Dzisiaj jest: wtorek, 29 września 2020 16:56:04
Odwiedziło nas: 10797896 gości (dzisiaj: 1503, wczoraj: 1838)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Inne wydarzenia
Krajowa Wystawa Ras Rodzimych w Rudawce Rymanowskiej
18 września 2018

W dniach 24-26 sierpnia 2018 roku odbyła się Krajowa Wystawa Ras Rodzimych. Jest to cykliczne wydarzenie, które towarzyszy Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej od 2009 roku. W tegorocznej Wystawie Ras Rodzimych uczestniczyło 25 hodowców, którzy zaprezentowali 49 sztuk zwierząt i 15 stadek drobiu ras rodzimych oraz pokazowe ule z pszczołami kraińskimi. W namiocie Instytutu Zootechniki PIB można było podziwiać następujące rasy, odmiany i rody zwierząt:

 • bydło (14 szt.): polskie czerwone, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe i białogrzbiete,
 • klacze (10 szt.): konika polskiego, huculskie, małopolskie, śląskie i zimnokrwiste w typie sokólskim,
 • owce (19 szt.): wrzosówka, świniarka, cakiel podhalański, polska owca pogórza czarnogłówka i olkuska,
 • kozy karpackie (4 szt.) i kozy sandomierskie (4 szt.),
 • kury: zielononóżki kuropatwiane (Z-11), żółtonóżki kuropatwiane (Ż-33), leghorn (G-99), sussex (S-66), rhode island red (R-11), rhode island white (A-33),
 • gęsi: zatorskie (ZD-1), biłgorajskie (Bi), podkarpackie (Pd), landes LsD-01, rypińskie (Ry), białe kołudzkie,
 • kaczki (2 rody): pekin krajowy P-33 i KhO-1,
 • króliki popielniańskie białe (2 szt.),
 • lisy pospolite (4 szt.): pastelowe i białoszyjne,
 • tchórze hodowlane (2 szt.),
 • pszczoły kraińskie.

W sobotę 25 sierpnia imprezę rozpoczęto od oceny 2 ras krów. W rasie polskiej czerwonej tytuł czempiona i wiceczempiona zdobyły krowy hodowcy z Kąkolówki - Grzegorza Sowy, w rasie polskiej czerwono-białej - tytuł czempiona krowy Stanisława Trałki z Brzezin, a wiceczempiona - Tomasza Sagana z Wróblika Szlacheckiego. Następnie odbył się pokaz zwierząt ras rodzimych. Pokaz prowadziła prof. dr hab. Józefa Krawczyk z IZ PIB. Bydło, konie, owce i kozy hodowcy prezentowali na ringu, a drób, zwierzęta futerkowe i pszczoły przy stanowiskach. Koordynatorzy z Instytutu omówili historię oraz charakterystykę poszczególnych ras oraz przedstawiali hodowców uczestniczących w Wystawie. Pokaz był niezwykle interesujący i zgromadził liczną publiczność. Dyplomy uczestnictwa dla hodowców ras rodzimych zostały wręczone w niedzielę 26 sierpnia przez Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB prof. dra hab. Macieja Pompa-Roborzyńskiego oraz dr inż. Magdalenę Mietlicką-Zakrzewską z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Dyrektor Instytutu wręczył także pamiątkową statuetkę Prezesowi Zakładu Doświadczalnego IZ PIB sp. z o.o. w Odrzechowej dr. inż. Władysławowi Brejcie z okazji 60-lecia powstania Zakładu.

W sobotę po pokazie odbyła się Konferencja 100 lat polskiej hodowli zwierząt gospodarskich w Karpatach. Prelegenci z Instytutu oraz z Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku przybliżyli historię i "teraźniejszość" zwierząt użytkowanych w trudnych terenach górskich. Z tej okazji przygotowano okolicznościową monografię pod tym samym tytułem, którą wręczano uczestnikom Konferencji.

W czasie Wystawy przeprowadzono tradycyjnie "Konkurs plastyczny dla dzieci", który polegał na rysowaniu zwierząt gospodarskich ras rodzimych. Udział w nim wzięło 52 dzieci. Przyznano po 3 nagrody w 5 kategoriach wiekowych. Ponadto wszystkie dzieci otrzymały nagrody pocieszenia, które wręczały dr inż. Magdalena Mietlicka Zakrzewska z MRiRW oraz prof. dr hab. Józefa Krawczyk z IZ PIB.

Na stoisku informacyjnym IZ PIB rozpowszechniano materiały informacyjno-promocyjne przygotowane przez pracowników Instytutu: ulotki i broszury informacyjne opisujące zwierzęta ras rodzimych, a także banery promujące wydarzenie. Hodowcom oraz zwiedzającym rozdawano Katalog Ras Rodzimych.

Wszystkim zwiedzającym umilały czas występy zespołów muzycznych, liczne degustacje oraz tzw. "Ścieżka Huculska". Odbył się, tradycyjnie już w sobotę "Wieczór hodowcy", który zgromadził wszystkich wystawców.

 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.