Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow Krajowa Wystawa Ras Rodzimych w Rudawce Rymanowskiej
Dzisiaj jest: wtorek, 19 lutego 2019 2:16:42
Odwiedziło nas: 9283026 gości (dzisiaj: 94, wczoraj: 1463)
Aktualności: Inne wydarzenia
Krajowa Wystawa Ras Rodzimych w Rudawce Rymanowskiej
18 września 2018

W dniach 24-26 sierpnia 2018 roku odbyła się Krajowa Wystawa Ras Rodzimych. Jest to cykliczne wydarzenie, które towarzyszy Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej od 2009 roku. W tegorocznej Wystawie Ras Rodzimych uczestniczyło 25 hodowców, którzy zaprezentowali 49 sztuk zwierząt i 15 stadek drobiu ras rodzimych oraz pokazowe ule z pszczołami kraińskimi. W namiocie Instytutu Zootechniki PIB można było podziwiać następujące rasy, odmiany i rody zwierząt:

 • bydło (14 szt.): polskie czerwone, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe i białogrzbiete,
 • klacze (10 szt.): konika polskiego, huculskie, małopolskie, śląskie i zimnokrwiste w typie sokólskim,
 • owce (19 szt.): wrzosówka, świniarka, cakiel podhalański, polska owca pogórza czarnogłówka i olkuska,
 • kozy karpackie (4 szt.) i kozy sandomierskie (4 szt.),
 • kury: zielononóżki kuropatwiane (Z-11), żółtonóżki kuropatwiane (Ż-33), leghorn (G-99), sussex (S-66), rhode island red (R-11), rhode island white (A-33),
 • gęsi: zatorskie (ZD-1), biłgorajskie (Bi), podkarpackie (Pd), landes LsD-01, rypińskie (Ry), białe kołudzkie,
 • kaczki (2 rody): pekin krajowy P-33 i KhO-1,
 • króliki popielniańskie białe (2 szt.),
 • lisy pospolite (4 szt.): pastelowe i białoszyjne,
 • tchórze hodowlane (2 szt.),
 • pszczoły kraińskie.

W sobotę 25 sierpnia imprezę rozpoczęto od oceny 2 ras krów. W rasie polskiej czerwonej tytuł czempiona i wiceczempiona zdobyły krowy hodowcy z Kąkolówki - Grzegorza Sowy, w rasie polskiej czerwono-białej - tytuł czempiona krowy Stanisława Trałki z Brzezin, a wiceczempiona - Tomasza Sagana z Wróblika Szlacheckiego. Następnie odbył się pokaz zwierząt ras rodzimych. Pokaz prowadziła prof. dr hab. Józefa Krawczyk z IZ PIB. Bydło, konie, owce i kozy hodowcy prezentowali na ringu, a drób, zwierzęta futerkowe i pszczoły przy stanowiskach. Koordynatorzy z Instytutu omówili historię oraz charakterystykę poszczególnych ras oraz przedstawiali hodowców uczestniczących w Wystawie. Pokaz był niezwykle interesujący i zgromadził liczną publiczność. Dyplomy uczestnictwa dla hodowców ras rodzimych zostały wręczone w niedzielę 26 sierpnia przez Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB prof. dra hab. Macieja Pompa-Roborzyńskiego oraz dr inż. Magdalenę Mietlicką-Zakrzewską z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Dyrektor Instytutu wręczył także pamiątkową statuetkę Prezesowi Zakładu Doświadczalnego IZ PIB sp. z o.o. w Odrzechowej dr. inż. Władysławowi Brejcie z okazji 60-lecia powstania Zakładu.

W sobotę po pokazie odbyła się Konferencja 100 lat polskiej hodowli zwierząt gospodarskich w Karpatach. Prelegenci z Instytutu oraz z Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku przybliżyli historię i "teraźniejszość" zwierząt użytkowanych w trudnych terenach górskich. Z tej okazji przygotowano okolicznościową monografię pod tym samym tytułem, którą wręczano uczestnikom Konferencji.

W czasie Wystawy przeprowadzono tradycyjnie "Konkurs plastyczny dla dzieci", który polegał na rysowaniu zwierząt gospodarskich ras rodzimych. Udział w nim wzięło 52 dzieci. Przyznano po 3 nagrody w 5 kategoriach wiekowych. Ponadto wszystkie dzieci otrzymały nagrody pocieszenia, które wręczały dr inż. Magdalena Mietlicka Zakrzewska z MRiRW oraz prof. dr hab. Józefa Krawczyk z IZ PIB.

Na stoisku informacyjnym IZ PIB rozpowszechniano materiały informacyjno-promocyjne przygotowane przez pracowników Instytutu: ulotki i broszury informacyjne opisujące zwierzęta ras rodzimych, a także banery promujące wydarzenie. Hodowcom oraz zwiedzającym rozdawano Katalog Ras Rodzimych.

Wszystkim zwiedzającym umilały czas występy zespołów muzycznych, liczne degustacje oraz tzw. "Ścieżka Huculska". Odbył się, tradycyjnie już w sobotę "Wieczór hodowcy", który zgromadził wszystkich wystawców.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.