Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Wyjazd studyjny CDR w ramach projektu "Wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych oraz tradycji w funkcjonowaniu gospodarstw rolnych krajów Europy Wschodniej"
Dzisiaj jest: sobota, 24 sierpnia 2019 0:57:25
Odwiedziło nas: 9642913 gości (dzisiaj: 106, wczoraj: 2357)
Aktualności: Informacje
Wyjazd studyjny CDR w ramach projektu "Wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych oraz tradycji w funkcjonowaniu gospodarstw rolnych krajów Europy Wschodniej"
31 października 2018

W dniach 22-30 września 2018 roku odbył się wyjazd studyjny do Rumunii, Bułgarii, na Węgry i Słowację. Został on zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego. Operację współfinansowano w ramach Planu Operacyjnego Jednostki Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego na lata 2018-2019.

Głównym jego celem była promocja obszarów wiejskich jako miejsca do pozostania dla mieszkańców tam zamieszkujących, poprzez wykorzystanie środowiska naturalnego i tradycji regionalnych do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych i ich dywersyfikacji.

Cele szczegółowe dotyczyły problematyki związanej z:

  • problemem zagospodarowania i ochrony ziemi rolniczej;
  • efektywnym wykorzystaniem gospodarstw rolnych wokół miast;
  • promowaniem rolnictwa hobbystycznego i rekreacyjnego;
  • przeciwdziałaniem problemom społecznym i kulturowym ludności rolniczej i wiejskiej;
  • promowaniem sprzedaży bezpośredniej i skróconych łańcuchów dostaw;
  • różnorodnością genetyczną zwierząt i roślin.

Podczas wyjazdu zaprezentowane zostały m.in. gospodarstwa, które otrzymały dofinansowanie w ramach środków pomocowych z UE, a właściciele omawiali zarówno proces ubiegania się o te środki, jak i zarządzanie danym projektem i działania rozliczeniowe oraz formy prawne w odwiedzanych krajach. W czasie spotkań porównywano i omawiano wymogi formalne w danym kraju z tymi obowiązującymi w Polsce.

W projekcie wzięło udział 25 osób z terenu województwa małopolskiego, przedstawicieli doradztwa rolniczego, jednostek naukowych, w tym Instytutu Zootechniki PIB, rolniczych związków zawodowych, organizacji pozarządowych i rolników.

W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele podmiotów, które w pełni wykorzystują już posiadaną wiedzę i doświadczenie w dalszym wdrażaniu i promowaniu idei popularyzacji wsi jako miejsca do zakładania rodziny.

W procesie transformacji ważną rolę odgrywają zmiany o charakterze innowacyjnym, pro-przedsiębiorczym z wykorzystaniem środowiska naturalnego, w tym połączenie praktyki z osiągnięciami naukowymi. Dla zmian na wsi istotną kwestią pozostaje pytanie o stopień rozumienia pojęcia innowacja, a także identyfikacja i opisanie grup rolników reprezentujących postawy proinnowacyjne wykorzystujące środowisko naturalne, dane zasoby terenu oraz chęć współpracy rolników ze środowiskami naukowymi celem podniesienia konkurencyjności, oraz tworzenia nowych miejsc pracy poprzez innowacyjne działania. Dlatego też jednym z celów wyjazdu studyjnego było ukazanie ciekawych pomysłów, innowacyjnych nie tylko pod względem produkcji, ale też marketingu czy dystrybucji oraz działań rolników w krajach odwiedzanych podczas projektu.

Rezultatem wyjazdu jest broszura, mająca służyć poszerzeniu dostępu do informacji z zakresu projektu oraz prezentująca dobre i inspirujące praktyki.

Broszura

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.