Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow Dożynki Prezydenckie w Spale
Dzisiaj jest: piątek, 03 lipca 2020 15:45:44
Odwiedziło nas: 10623334 gości (dzisiaj: 846, wczoraj: 1274)
Aktualności: Inne wydarzenia
Dożynki Prezydenckie w Spale
24 września 2019

W dniach 14-15 września 2019 roku w Spale, na terenie Centralnego Ośrodka Sportu odbyły się Dożynki Prezydenckie. Tradycja dożynek prezydenckich w Spale została zapoczątkowana przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1927 roku.

Oficjalne obchody święta plonów rozpoczęły się dnia 15 września (niedziela) mszą świętą w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej, w której udział wzięła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhanuser-Duda. Uczestniczyli w niej również m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, liczni parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Następnie para prezydencka i pozostali goście przeszli na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Tam wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.

W Miasteczku Regionów przedstawiciele wszystkich województw prezentowali swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę. Natomiast w strefie Kiermaszu produktów tradycyjnych i regionalnych prezentowana była tradycyjna polska żywność przygotowana w oparciu o naturalne składniki.

Swoje stoisko promocyjne miał również Instytut Zootechniki PIB, na którym prezentowane były wysokiej jakości tradycyjne produkty z ras rodzimych, w szczególności wędliny, sery, gulasz wołowy oraz bigos. Prezentacja produktów z ras rodzimych odbyła się w ramach realizacji projektu BIOSTARTEG „Kierunki wykorzystania oraz ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w warunkach zrównoważonego rozwoju”. Degustacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno gości odwiedzjących dożynki, jak i uczestniczących w nich wystawców.

Po części oficjalnej Para Prezydencka udała się na zwiedzanie stoisk przygotowanych przez przedstawicieli wszystkich województw oraz lokalnych przetwórców produktów regionalnych, gdzie kosztowali tradycyjnych specjałów. Prezydent RP zaszczycił swoją obecnością także stoisko Instytutu Zootechniki PIB, na którym zapoznał się z działalnością Instytutu, a także degustował produkty pochodzące od rodzimych ras zwierząt gospodarskich.

 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.