Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Uroczyste przekazanie Mobilnego Centrum Analizy Mleka (MCAM)
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20 września 2021 8:33:49
Odwiedziło nas: 11728363 gości (dzisiaj: 674, wczoraj: 1307)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Informacje
Uroczyste przekazanie Mobilnego Centrum Analizy Mleka (MCAM)
18 listopada 2019

W dniu 15. listopada 2019r. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach odbyło się uroczyste przekazanie Mobilnego Centrum Analizy Mleka (MCAM). Jest to specjalistyczny pojazd laboratoryjny przystosowany do wykonywania zaawansowanych analiz mleka i siary w warunkach terenowych, bezpośrednio u hodowcy. Laboratorium powstało on w ramach programu Bridge Alfa finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt powstał w ramach Konsorcjum które tworzą Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy oraz firma Farm Innovations Sp. z o.o.

Głównym celem utworzenia takiego laboratorium było umożliwienie rolnikom uzyskania szczegółowych informacji o jakości mleka produkowanego przez krowy. W dotychczasowej praktyce właściciel zwierząt musiał sam postarać się o pobranie próbek mleka, ich transport i przekazanie do laboratorium, często wiązało się to z długim czasem oczekiwania na wyniki oraz nierzadko znacznymi kosztami. Samochód MCAM będzie mógł dotrzeć do dowolnego gospodarstwa w Polsce po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby na specjalnie opracowanej stronie internetowej lub telefonicznie. Laboratorium jesz dedykowane w szczególności gospodarstwom w których prowadzi się hodowlę bydła mlecznego poza kontrolą użytkowości mlecznej prowadzonej przez związki hodowców a wytwarzające produkt kierowany do sprzedaży bezpośredniej lub lokalnych mleczarni i punktów skupu. Działania takie mają zabezpieczyć jakość produktu i bezpieczeństwo żywności.

Mobilne laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczne urządzenia analityczne firmy FOSS (Milkoscan Mars 6) które umożliwiają szybką analizę mleka lub siary pod względem podstawowych składników  (białko, tłuszcz, kazeina, sucha masa, sucha masa beztłuszczowa, punkt zamarzania) oraz badania przesiewowe na zafałszowania w przeciągu minuty bez potrzeby stosowania środków chemicznych, jak również badanie zawartości bakterii i komórek somatycznych (BacSomatic), na potrzeby weryfikacji jakości higienicznej mleka. Urządzenie umożliwia precyzyjny pomiar liczby bakterii i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 9,5 minuty oraz sam pomiar liczby komórek somatycznych poniżej 1,5 minuty. Dodatkowo laboratorium dysponuje możliwością przeprowadzania szybkich testów do wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku. Testy pozwalają uzyskać szybki wynik analizy mleka surowego, pasteryzowanego, sterylizowanego, mleka w proszku i serwatki.

Pojazd wyposażony jest we własne źródło zasilania, pozwalające na ciągła pracę urządzeń, został tak skonstruowany aby pracować w każdych warunkach, praktycznie w każdym miejscu w Polsce.

Planowane jest również wykorzystanie MCAM w celu stworzenia systemu zarządzania siarą bydlęcą jako sposób poprawy efektywności produkcji i jakości siary bydlęcej oraz dodatkowe źródło korzyści dla gospodarstw. W tym celu planuje się budowę banków siary nie tylko bezpośrednio u hodowców, ale także regionalnych przy związkach hodowców.

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.