Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Sympozjum nt. "Ochrony zasobów genetycznych owiec..." - Podsumowanie
Dzisiaj jest: wtorek, 29 września 2020 16:33:29
Odwiedziło nas: 10797845 gości (dzisiaj: 1452, wczoraj: 1838)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Konferencje i szkolenia
Sympozjum nt. "Ochrony zasobów genetycznych owiec..." - Podsumowanie
13 grudnia 2007
W dniach 5 - 6 listopada 2007 roku w Instytucie Zootechniki - PIB w Balicach odbyło się sympozjum na temat "Ochrony zasobów genetycznych owiec w Polsce w latach 2004-2013", na dofinansowanie której Instytut Zootechniki - PIB ubiega się o środki z Pomocy Technicznej Planu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2004-2006.

Wzięli w nim udział zaproszeni hodowcy ras owiec objętych programem ochrony zasobów genetycznych, przedstawiciele Polskiego Związku Owczarskiego, pracownicy Regionalnych Związków Hodowców Owiec i Kóz, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, naukowcy oraz doradcy rolni. Obecni byli również przedstawiciele firm sponsorujących.

Uroczystego otwarcia sympozjum dokonał Dyrektor Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego, prof. dr hab. Jędrzej Krupiński.

Całość zagadnienia zaprezentowano i omówiono w trzech blokach tematycznych.

Sesja I, prowadzona przez prof. dr hab. Bronisława Borysa, dotyczyła roli owiec ras rodzimych w rolnictwie ekologicznym i agroturystyce. W swoich wystąpieniach prelegenci szeroko omówili tematy związane z hodowlą owiec w aspekcie ekologicznym, wykorzystaniem owiec w agroturystyce oraz tradycyjnym produktem owczarstwa górskiego.

W drugiej części odbyło się spotkanie panelowe, którego tematyką było powołanie do życia Stowarzyszenia Hodowców i Sympatyków Ras Rodzimych Owiec w Polsce. Poruszana tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem hodowców. Zaowocowało to podpisaniem wielu wstępnych deklaracji o uczestnictwie w Stowarzyszeniu.

Dzień drugi, tj. 6 listopada br., rozpoczął swoim wystąpieniem, dotyczącym Programów ochrony zasobów genetycznych owiec, prof. dr hab. Jędrzej Krupiński. Podczas tej sesji zostały scharakteryzowane i omówione aktualne problemy dotyczące wszystkich ras owiec objętych Programem. Zaprezentowano także dwie rasy owiec, merynosa polskiego starego typu oraz cakla podhalańskiego, które będą objęte Programem ochrony od roku 2008.

W trzeciej części prowadzonej przez dr Elżbietę Martyniuk pt. "Aspekty prawne i hodowlane realizacji programów ochrony zasobów genetycznych owiec" wystąpili przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiego Związku Owczarskiego, omawiając realizację Programu na poziomie ustawodawstwa oraz zagadnień hodowlanych.

W kolejnym wystąpieniu "Znaczenie inbredu w mało licznych populacjach zwierząt" przedstawiono istotny problem dotyczący małych populacji zwierząt.

W trakcie sympozjum zaprezentowano również produkty firm J.H.J Sp. z o.o., Bentley Polska Sp. z o.o. oraz DeLaval i inni.

Podsumowania i zakończenia sympozjum dokonał Dyrektor Instytutu Zootechniki - PIB, prof. dr hab. Jędrzej Krupiński.

*** Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.