Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow Warsztaty edukacyjno-wdrożeniowe „Rodzima rasa najwyższa klasa”: Efektywne i kreatywne wykorzystanie tuszki jagnięcej rasy merynos polski starego typu/wrzosówka w potrawach oraz przetwórstwie garmażeryjnym i wędliniarskim z uwzględnieniem aspektów lokalnej tradycji kulinarnej
Dzisiaj jest: środa, 27 października 2021 19:03:21
Odwiedziło nas: 11856703 gości (dzisiaj: 1603, wczoraj: 2150)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Inne wydarzenia
Warsztaty edukacyjno-wdrożeniowe „Rodzima rasa najwyższa klasa”: Efektywne i kreatywne wykorzystanie tuszki jagnięcej rasy merynos polski starego typu/wrzosówka w potrawach oraz przetwórstwie garmażeryjnym i wędliniarskim z uwzględnieniem aspektów lokalnej tradycji kulinarnej
08 października 2021

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Warsztaty edukacyjno-wdrożeniowe „Rodzima rasa najwyższa klasa”: Efektywne i kreatywne wykorzystanie tuszki jagnięcej rasy merynos polski starego typu/wrzosówka w potrawach oraz przetwórstwie garmażeryjnym i wędliniarskim z uwzględnieniem aspektów lokalnej tradycji kulinarnej

W dniach 28-29 września 2021 roku Instytut Zootechniki PIB zorganizował na terenie Pałacyku Gozdawa w Łochocinie k/Włocławka, warsztaty edukacyjno-wdrożeniowe pt. Efektywne i kreatywne wykorzystanie tuszki jagnięcej rasy merynos polski starego typu/wrzosówka w potrawach oraz przetwórstwie garmażeryjnym i wędliniarskim z uwzględnieniem aspektów lokalnej tradycji kulinarnej.

Warsztaty miały na celu przekazanie wiedzy uczestnikom-restauratorom jak skutecznie wprowadzać do ich ofert, potrawy i produkty wytwarzane z rodzimych ras owiec (merynos polski w starym typie, wrzosówka), poprzez efektywne wykorzystanie tusz, przygotowanie do sprzedaży elementów i konfekcjonowanie półproduktu.

W wydarzeniu udział wzięli właściciele i personel podmiotów gastronomicznych i agroturystycznych ze szlaku „Nich Cię Zakole”, jak i współpracujących ze szlakiem, a także w części testowej warsztatów lansjerzy kulinarni.

Łącznie w warsztatach uczestniczyły 32 osoby, pochodzące z województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Warsztaty każdego dnia podzielone były na dwa panele:

Dzień pierwszy

Panel teoretyczny: prof. dr hab. Bronisław Borys przedstawił prezentacje:

  1. Rodzime rasy owiec – charakterystyka, walory i atuty w świetle wyników badań naukowych – wykład.
  2. Prezentacja elementów tuszki jagnięcej z komentarzem dot. walorów kulinarnych. Propozycja ich wykorzystania w lokalnym przetwórstwie na przykładzie asortymentów ze szlaku „Niech Cię Zakole” – pokaz z komentarzem

Panel praktyczny: poprowadził ekspert kulinarny Piotr Lenart:

  1. Wykonanie trzech wybranych potraw z jagnięciny – propozycja robocza z zeszytu kulinarnego – szlak „Niech Cię Zakole”.
  2. Wykonanie trzech wyrobów garmażeryjnych – propozycja robocza z zeszytu kulinarnego – szlak „Niech Cię Zakole”.
  3. Konfekcjonowanie potraw/wyrobów na wynos.
  4. Prezentacja oraz prezentacja i testowanie z ewaluacją potraw i produktów przez uczestników i testerów – kolacja z testowanych produktów.

Dzień drugi

Panel teoretyczny:

  1. Prezentacja eksperta kulinarnego nt. menu z rodzimej jagnięciny w restauracjach biorących udział w warsztatach – menu restauracyjne i oferta dla grup wycieczkowych.

Panel praktyczny:

  1. Wykonanie dowolnie wybranych przez zespoły trzech potraw z jagnięciny od przekąski przez zupę po danie główne.
  2. Wykonanie trzech wyrobów wędliniarskich z jagnięciny.
  3. Trufla wśród mięs jagnięcina – prezentacja oraz prezentacja i testowanie z ewaluacją potraw i produktów – uczestnicy + zaproszeni testerzy – kolacja z testowanych produktów.

Warsztaty zostały  zroganizowane w ramach  projektu realizowanego przez Instytut Zooetchniki – Państwowy Instytut Badawczy wraz z partnerami: Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną i Biurem Turystycznym COPERNICANA Anna Gajewska, pn: „Co z zagrody to na stole” na hasło „Niech Cię Zakole” – kołudzka gęsina, z merynosa jagnięcina i złotnicka wieprzowina w lokalnej marce turystyczno-kulinarnej, współfinansowanego ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich PROW 2014–2020.

Celem projektu jest  wdrażenie do lokalnej gastronomii i agroturystyk szlaku kulinarnego „Niech Cię Zakole” produktów i potraw wytwarzanych wyłącznie z rodzimych ras hodowanych lokalnie.

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.