Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Dzisiaj jest: niedziela, 16 grudnia 2018 12:11:22
Odwiedziło nas: 9172537 gości (dzisiaj: 1199, wczoraj: 1520)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Konferencja nt. GMO w MRiRW
04 kwietnia 2008
W dniu 8 marca 2008 r. odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie Konferencja na temat GMO, której organizatorem był Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS".

W Konferencji udział brali prezesi i przedstawiciele następujących organizacji producenckich: Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Izby Zbożowo-Paszowej.

Podczas spotkania zaproszeni wykładowcy przedstawili następujące referaty:

  • "Skutki wprowadzenia zakazu GMO w uprawie i żywieniu zwierząt dla chowu drobiu i świń w Polsce" - prof. dr hab. Franciszek Brzóska
  • "Ekonomiczne i społeczne przesłanki do uchylenia zakazu stosowania pasz GMO" - prof. dr hab. Zenon Zduńczyk
  • "GMO jako składnik pasz i żywności. Bezpieczeństwo stosowania roślin transgenicznych w diecie" - dr inż. Iwona Kosieradzka

W powyższych referatach jednoznacznie wykazano, że brak jest podstaw merytorycznych do wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Nie wykazano, w czasie co najmniej 10 lat ich stosowania w żywieniu zwierząt w Polsce, ujemnych skutków, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Wykazano natomiast katastrofalne skutki wycofania soi GMO z żywienia zwierząt wobec braku pełnowartościowych substytutów pasz białkowych. Nasiona roślin strączkowych i pasze rzepakowe, jakkolwiek mogą zastąpić soję w tuczu trzody chlewnej, to brak jest wymaganej ilości śruty grochowej i śruty rzepakowej. W żywieniu drobiu możliwości substytucji soi wynoszą nie więcej niż 4-8% mieszanek paszowych pełnoporcjowych.

Wprowadzenie ustawowej decyzji zakazującej stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt spowoduje załamanie się całego sektora produkcji kurcząt rzeźnych i jaj, przy trudnościach w zbilansowaniu potrzeb na białko w żywieniu trzody chlewnej.

Większość przedstawicieli związków i zrzeszeń producentów zwierząt opowiadała się za wykreśleniem artykułu dotyczącego GMO z ustawy o paszach. W burzliwej dyskusji głos zabrali V-ce Minister Rolnictwa Artur Ławniczak i doradca rolny Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski, próbując łagodzić nastroje wśród przedstawicieli producentów drobiu i trzody chlewnej, wobec zagrożenia produkcji drobiu i świń powodowanego planowanym zakazem skarmiania pasz GMO, w tym śruty rzepakowej.

*** Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ ***  

 
 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.