Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Zakłady Doświadczalne arrow IZ PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka
Dzisiaj jest: sobota, 04 grudnia 2021 7:48:21
Odwiedziło nas: 11958235 gości (dzisiaj: 545, wczoraj: 3192)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

IZ PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka

Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej istnieje od 1946 r. Będąc czołową krajową placówką naukowo-badawczą i hodowlaną specjalizuje się w produkcji gęsi i owiec.

Zakład zlokalizowany jest na Kujawach, 10 km od Inowrocławia (Województwo Kujawsko-Pomorskie) o powierzchni 558 ha. Produkcja zwierzęca zakładu oparta jest o stado zarodowe gęsi Białych Kołudzkich® oraz zarodowe stada owiec: plenno-mlecznej owcy kołudzkiej i odmiany barwnej merynosa polskiego (rezerwa genetyczna - 135 matek). W zakładzie uprawia się rzepak, pszenicę, jęczmień, owies, kukurydzę na ziarno, buraki cukrowe i kapustę pastewną.

W dziale naukowym zatrudnionych jest 7 pracowników, w tym 1 profesor i 2 adiunktów, którzy realizują tematy badawcze z zakresu technologii chowu oraz hodowli owiec i gęsi. W zakładzie pracują dwa wyspecjalizowane zespoły naukowe mające ugruntowaną pozycję w kraju i znaczące osiągnięcia w działalności wdrożeniowo-upowszechnieniowej.

Pracownicy naukowi zakładu aktywnie uczestniczą w życiu naukowym, zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym, prezentując wyniki swoich badań w formie opracowań naukowych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Miarą aktywności naukowej są publikacje, których np. w 2006 roku było w sumie 60 - w tym 16 oryginalnych prac naukowych, 20 doniesień i komunikatów naukowych oraz 20 opracowań i artykułów popularnych, w 2007 roku ogółem 55 prac w tym 15 oryginalnych. Zakład utrzymuje różnorodne kontakty z praktyką rolniczą biorąc udział w wystawach, pokazach, konferencjach, seminariach i szkoleniach. Jedną z głównych form oddziaływania jest sprzedaż zwierząt hodowlanych, przede wszystkim gąsiąt Białych Kołudzkich® oraz owiec, między innymi maciorek hodowlanych ras utrzymywanych w zakładzie - plenno-mlecznej owcy kołudzkiej oraz barwnej odmiany merynosa.

Zakład oferuje: sprzedaż gąsiąt do tuczu, młode gęsi rzeźne (owsiane) żywione naturalnymi paszami, utrzymywanymi na łąkach i pastwiskach oraz białe pierze i puch o najwyższych parametrach jakościowych, takich jak: sprężystość, czystość, dojrzałość. Zakład realizuje indywidualne zamówienia w miesiącach od lipca do grudnia Produkuje sery owcze - w bieżącej sprzedaży 8-12 rodzajów.

OSIĄGNIĘCIA IZ PIB ZD KOŁUDA WIELKA

TYTUŁ HIT 2010 za Gęś Białą Kołudzką - fenomen polskiej hodowli

Osiągnięcia IZ PIB ZD Kołuda Wielka, Minikowo, 3-4 lipca 2010 r.

 
 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.