Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Zakłady Doświadczalne arrow Zakład Doświadczalny IZ PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20 września 2021 6:49:54
Odwiedziło nas: 11728168 gości (dzisiaj: 479, wczoraj: 1307)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Zakład Doświadczalny IZ PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.

Położona 15 km na południe od Wrocławia ferma zajmuje teren o powierzchni 13 ha i prowadzi hodowlę i chów trzody chlewnej o wysokim statusie zdrowotnym w proekologicznym systemie płytkiej ściółki i w cyklu zamkniętym. Średnia obsada loch wynosi 600 sztuk i Spółka sprzedaje od nich w skali roku ponad 14.000 tuczników o średniej mięsności przekraczającej 55%.

Ferma posiada aktualny "Certyfikat Zdrowia Stada Trzody Chlewnej" wystawiony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", a także tzw. Pozwolenie zintegrowane - dokument potwierdzający fakt, że ferma spełnia wszystkie normy dotyczące ochrony wody, gleby, powietrza i dobrostanu zwierząt.

Decyzją nr 59/2005 z 19 maja 2005 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał nam zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia knurów ras pbz i wbp oraz mieszańców duroc x petrain i petrain x duroc.

Oprócz wyżej wspomnianej działalności gospodarczej w Jednostce prowadzi się działalność naukową. Realizowana w Stacji tematyka badawcza koncentruje się na doskonaleniu istniejących linii świń, głównie w zakresie wyprowadzenia świń odpornych na stres i wytworzenia w obrębie ras wbp i pbz wysokoprodukcyjnych populacji świń wolnych od defektów genetycznych. W ramach zwiększania możliwości biotechnologicznych metod kierowania rozrodem testuje się preparaty przeciwdziałające bezmleczności macior, preparaty hormonalne stymulujące wystąpienie rui u loszek oraz rozcieńczalniki nasienia przeznaczonego do sztucznej inseminacji, które znacznie przedłużają żywotność plemników. Prowadzi się również prace zmierzające do uzyskania transgenicznych świń na drodze mikroiniekcji egzogennego DNA do 1 i 2 blastromerowych zarodków. W wyniku wieloletniej pracy hodowlanej obecne stado zarodowe wbp i pbz zostało całkowicie pozbawione genu stresu RYR1 i charakteryzuje się wysokimi parametrami użytkowości rozpłodowej, wysokim indeksem oceny przyżyciowej loszek oraz - dzięki krzyżowaniu z importowanymi knurami ras mięsnych - wysoką przydatnością produkowanych tuczników do uboju i przetwórstwa.

Mając na celu wdrażanie efektów pracy hodowlanej do praktyki rolniczej w terenie Stacja sukcesywnie zwiększa podaż i sprzedaż bezstresowych loszek czystorasowych wbp i pbz oraz ich mieszańców. Nasze loszki są wysoce konkurencyjne dla materiału hodowlanego proponowanego przez zagraniczne firmy hybrydowe, stanowią atrakcyjną ofertę dla hodowców i producentów żywca wieprzowego.

Nasze zwierzęta prezentowane są na Krajowych i Regionalnych Wystawach Zwierząt Hodowlanych i regularnie zdobywają tytuły Championów oraz liczne inne nagrody i wyróżnienia. W ubiegłym 2007 roku zdobyliśmy na: XII RWZH Piotrowice 2007 tytuł Championa w kat. loszki mieszańce linii matecznej F1 tytuł Championa w kat. loszki rasy pbz IV RWZH Opole-Bierkowice 2007 tytuł Championa w kat. loszki mieszańce linii matecznej za najwyższą wartość hodowlaną BLUP Szczególnie szczycimy się zdobytym na XXII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych "POLAGRA - Poznań 2007" tytułem Championa w kat. loszki rasy pbz.

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.