Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Zakłady Doświadczalne arrow ZD IZ PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.
Dzisiaj jest: poniedziałek, 18 marca 2019 21:27:42
Odwiedziło nas: 9324572 gości (dzisiaj: 1780, wczoraj: 1558)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Zakład Doświadczalny IZ PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.

Położona 15 km na południe od Wrocławia ferma zajmuje teren o powierzchni 13 ha i prowadzi hodowlę i chów trzody chlewnej o wysokim statusie zdrowotnym w proekologicznym systemie płytkiej ściółki i w cyklu zamkniętym. Średnia obsada loch wynosi 600 sztuk i Spółka sprzedaje od nich w skali roku ponad 14.000 tuczników o średniej mięsności przekraczającej 55%.

Ferma posiada aktualny ?Certyfikat Zdrowia Stada Trzody Chlewnej? wystawiony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ?POLSUS?, a także tzw. Pozwolenie zintegrowane ? dokument potwierdzający fakt, że ferma spełnia wszystkie normy dotyczące ochrony wody, gleby, powietrza i dobrostanu zwierząt.

Decyzją nr 59/2005 z 19 maja 2005 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał nam zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia knurów ras pbz i wbp oraz mieszańców duroc x petrain i petrain x duroc.

Oprócz wyżej wspomnianej działalności gospodarczej w Jednostce prowadzi się działalność naukową. Realizowana w Stacji tematyka badawcza koncentruje się na doskonaleniu istniejących linii świń, głównie w zakresie wyprowadzenia świń odpornych na stres i wytworzenia w obrębie ras wbp i pbz wysokoprodukcyjnych populacji świń wolnych od defektów genetycznych. W ramach zwiększania możliwości biotechnologicznych metod kierowania rozrodem testuje się preparaty przeciwdziałające bezmleczności macior, preparaty hormonalne stymulujące wystąpienie rui u loszek oraz rozcieńczalniki nasienia przeznaczonego do sztucznej inseminacji, które znacznie przedłużają żywotność plemników. Prowadzi się również prace zmierzające do uzyskania transgenicznych świń na drodze mikroiniekcji egzogennego DNA do 1 i 2 blastromerowych zarodków. W wyniku wieloletniej pracy hodowlanej obecne stado zarodowe wbp i pbz zostało całkowicie pozbawione genu stresu RYR1 i charakteryzuje się wysokimi parametrami użytkowości rozpłodowej, wysokim indeksem oceny przyżyciowej loszek oraz - dzięki krzyżowaniu z importowanymi knurami ras mięsnych ? wysoką przydatnością produkowanych tuczników do uboju i przetwórstwa.

Mając na celu wdrażanie efektów pracy hodowlanej do praktyki rolniczej w terenie Stacja sukcesywnie zwiększa podaż i sprzedaż bezstresowych loszek czystorasowych wbp i pbz oraz ich mieszańców. Nasze loszki są wysoce konkurencyjne dla materiału hodowlanego proponowanego przez zagraniczne firmy hybrydowe, stanowią atrakcyjną ofertę dla hodowców i producentów żywca wieprzowego.

Nasze zwierzęta prezentowane są na Krajowych i Regionalnych Wystawach Zwierząt Hodowlanych i regularnie zdobywają tytuły Championów oraz liczne inne nagrody i wyróżnienia. W ubiegłym 2007 roku zdobyliśmy na: XII RWZH Piotrowice 2007 tytuł Championa w kat. loszki mieszańce linii matecznej F1 tytuł Championa w kat. loszki rasy pbz IV RWZH Opole-Bierkowice 2007 tytuł Championa w kat. loszki mieszańce linii matecznej za najwyższą wartość hodowlaną BLUP Szczególnie szczycimy się zdobytym na XXII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych ?POLAGRA - Poznań 2007? tytułem Championa w kat. loszki rasy pbz.

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.