Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow 38. Światowy Kongres Rolników IFAP - Podsumowanie
Dzisiaj jest: sobota, 23 marca 2019 18:23:48
Odwiedziło nas: 9333083 gości (dzisiaj: 1490, wczoraj: 1621)
Aktualności: Inne wydarzenia
38. Światowy Kongres Rolników IFAP - Podsumowanie
05 czerwca 2008
W dniu 2 czerwca 2008 roku odbyła w Instytucie Zootechniki - Państwowym Instytucie Badawczym w Balicach sesja regionalna grup producenckich poświęcona produktom mięsnym i paszom.

Sesja ta, której organizatorem jest Światowa Federacja Producentów Rolnych (IFAP) oraz Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zorganizowana została z okazji trwającego od 30 maja - 7 czerwca w Warszawie Światowego Kongresu Rolnictwa pod hasłem: "Wspólne działania na rzecz opłacalnego i trwałego rozwoju".

Konferencja została uroczyście otwarta przez Przewodniczącego sesji Lauriego Bosnana z Afryki Płd., który powitał wszystkich uczestników, zapoznał ich z harmonogramem obrad oraz głównymi celami organizacji.

Następnie, w imieniu organizatorów, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Małopolsce przedstawił najważniejszych uczestników konferencji oraz sytuację sektora mięsnego i paszowego w Polsce. W sesji wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Krakowa oraz krakowskich wyższych uczelni: Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski; Prof. Wiesław Starowicz, V-ce Prezydent Miasta Krakowa; Prof. Janusz Żmija, Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Prof. Jędrzej Krupiński, Dyrektor Instytutu Zootechniki - PIB.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Patricka J. Moore`a, Sekretarza ds. międzynarodowych, które dotyczyło sytuacji rynkowej mięsa i związanych z nim prognoz na przyszłość. Zwrócił on uwagę na rosnący przyrost naturalny w krajach rozwijających się, jak również omówił kwestię zagrożeń klimatycznych i epidemiologicznych oraz wypracowanie globalnej polityki rolnej.

Mary Akwia Anecho, która reprezentowała kraje Afryki zwróciła uwagę na dominującą rolę gospodarstw rodzinnych swojego obszaru. Wymieniła ona najważniejsze wyzwania dla przemysłu, a wśród nich m.in.: zagwarantowanie dostępu do wody, wzrost świadomości dotyczącej higieny, zwalczanie epidemii oraz zmodernizowanie środków transportu.

Wiceprezydent Grupy, Gert Karkov omówił problemy rynku mięsa i pasz w Unii Europejskiej.

Ponadto kolejni prelegenci poruszyli następujące tematy: etykietowanie produktów, wymogi dotyczące warunków przetrzymywania zwierząt, choroby stanowiące zagrożenie dla rynku mięsa. Na forum rozważano jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób, i w jaki sposób skutecznie je zwalczać. Przybliżone zostały programy integracji rolników w walce o zdrowie zwierząt wraz z systemami przekazywania informacji. Omówiono priorytety na nadchodzące lata.

Kolejne sesje Grupy odbędą się w dniach 7- 10 września 2008 w Republice Południowej Afryki (Światowy Kongres Mięsa), w dniach od 20-22 października 2008 w Kairze (II Konferencja Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt - OIE) oraz w dniach od 17-19 marca 2009 w Buenos Aires (Międzynarodowa Konferencja poświęcona identyfikowalności pochodzenia zwierząt).

*** Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.