Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Podsumowanie
Dzisiaj jest: poniedziałek, 21 stycznia 2019 3:13:02
Odwiedziło nas: 9236613 gości (dzisiaj: 114, wczoraj: 1365)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Podsumowanie
05 czerwca 2007
W dniach 31 maja - 02 czerwca 2007 roku w siedzibie Instytutu Zootechniki-PIB w Balicach, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Ochrona zasobów genetycznych zwierząt w kraju i w Europie - osiągnięcia i dylematy", zorganizowana przez Dział Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt.

W Konferencji uczestniczyło ok. 130 osób z kraju i zagranicy. Byli to przedstawiciele ośrodków naukowych, instytucji rządowych i pozarządowych, zajmujących się problematyką ochrony zasobów genetycznych zwierząt, związków hodowców i hodowców.

Z zagranicy przyjechali pracownicy naukowi z Ukrainy, Estonii, Belgii, krajowi koordynatorzy ds. zasobów genetycznych zwierząt z Czech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Słowenii, przedstawicielka FAO, Prezydent Grupy Roboczej ds. zasobów genetycznych zwierząt Europejskiej Federacji Zootechnicznej, a także założyciel Rare Breeds Survival Trust.

Obrady konferencji odbywały się w następujących sesjach:

  • stan zasobów genetycznych zwierząt i ich charakterystyka
  • metody ochrony
  • praktyczne i prawne aspekty wykorzystania stad zachowawczych i ich produktów
  • rola współpracy międzynarodowej w ochronie zasobów

W drugim dniu obrad zorganizowano dyskusję okrągłego stołu, do którego zaproszono hodowców, resort rolnictwa, przedstawicieli ośrodków naukowych i organizacji pozarządowych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tematem wiodącym dyskusji była analiza możliwości zwiększenia udziału rodzimych ras zwierząt w rozwoju zrównoważonego rolnictwa. W dyskusji przeważały opinie o konieczności dobrej współpracy między wszystkimi podmiotami zainteresowanymi ochroną i użytkowaniem populacji objętych programami ochrony, co umożliwi powrót tych zwierząt w rejony ich wytworzenia, zwiększając atrakcyjność turystyczną niektórych regionów w kraju.

Uczestnicy Konferencji otrzymali wydrukowane doniesienia materiałów konferencyjnych (Book of abstracts), Album pt. "Polskie rasy zachowawcze" oraz Wiadomości Zootechniczne (nr 4/2006) poświęcony tematyce roli i znaczenia lokalnych ras zwierząt gospodarskich. Wkrótce ukaże się także Suplement "Annals of Animal Science", zawierający prace zgłoszone na Konferencję.

Konferencja zakończyła się wycieczką fakultatywną (pokaz owiec rasy wrzosówka i koni huculskich) oraz zwiedzaniem Krakowa.

*** Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.