Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Dzisiaj jest: poniedziałek, 21 stycznia 2019 21:45:07
Odwiedziło nas: 9237874 gości (dzisiaj: 1375, wczoraj: 1365)
Aktualności: Informacje
Sklonowany królik
19 października 2003
W Instytucie Zootechniki w Balicach urodził się w wyniku nowej metody klonowania królik. Autorami specyficznej i oryginalnej metody klonowania somatycznego (jest w trakcie patentowania) są dr Marek M.Pieńkowski z USA, prof.dr hab. Zdzisław Smorąg i dr Maria Skrzyszowska z Instytutu Zootechniki w Balicach oraz prof. dr hab. Ryszard Słomski z Akademii Rolniczej w Poznaniu.

 

 

Metoda opracowana przez ten zespół różni się od metody zastosowanej przy uzyskiwaniu owcy Dolly, ponieważ materiałem do klonowania były zarówno komórki somatyczne jak i komórki zarodkowe. Jest metodą bardziej efektywną od dotychczas stosowanych. Oczekuje się również, że pozwoli ona wyeliminować wiele anomalii rozwojowych, które pojawiały się u zwierząt otrzymanych w wyniku klonowania somatycznego dotychczasowymi metodami. Autorzy zadbali, aby klonowany królik mógł być rozróżniony testami genetycznymi i wynik nie budził kontrowersji, które często wystepują po doniesieniach o klonowaniu.

Metoda może być wykorzystana do uzyskiwania zwierząt wytwarzających w mleku białka dla przemysłu farmaceutycznego i do modyfikowania narządów zwierząt z przeznaczeniem do wykorzystania u człowieka.

Znaczenie zastosowanej przez nas metody należy rozpatrywać w kontekście pewnego impasu, jaki nastąpił w rozwoju metody klonowania somatycznego. Mimo, iż udało się uzyskać klony kolejnych gatunków dużych ssaków, efektywność dotychczas stosowanej metody klonowania jest nadal bardzo niska a stopień wad, jakimi obarczone są rodzące się w wyniku klonowania zwierzęta jest bardzo wysoki. W tej sytuacji propozycja badawcza, która przynosi nowe bardziej wydajne procedury klonowania oraz jak sądzimy może ograniczyć ilość defektów rodzącego się potomstwa jest propozycja istotną tak ze względów czysto poznawczych jak i praktycznego rozwoju klonowania somatycznego, które wciąż jest fascynującym problemem badawczym.

 

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.