Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Konferencja naukowo-techniczna w Łomży
Dzisiaj jest: poniedziałek, 21 stycznia 2019 21:44:42
Odwiedziło nas: 9237869 gości (dzisiaj: 1370, wczoraj: 1365)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Konferencja naukowo-techniczna w Łomży
14 lipca 2008

W dniach 12 – 13 czerwca 2008 r. w Łomży odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt. „Dodatki mineralne w żywieniu a zdrowie bydła i jakość mleka” . Konferencję zorganizował Państwowy Instytut Weterynarii PIB Puławy, Instytut Zootechniki PIB Kraków i Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży. Konferencja odbyła się w Wyższej Szkole Agrobiznesu. Uczestnikami konferencji byli lekarze weterynarii pracujący na terenie powiatu łomżyńskiego i powiatów sąsiednich, rolnicy, hodowcy bydła-producenci mleka, a także przedstawiciele zakładów mleczarskich, wytwórni pasz, służb doradztwa rolniczego i uczniowie technikum rolniczo-weterynaryjnego. Przedstawiciele przemysłu paszowego, wydobywczego i żywnościowego przedstawili swoją ofertę dla rolników i konsumentów. Na miejsce konferencji wybrano Łomże, jako że powiat ten produkuje niespełna 20% mleka spożywczego w Polsce, a mleko z polskiego „Dairy Landu” można nabyć w każdym z polskich sklepów i hipermarketów.

W konferencji udział wzięło około 80-90 osób. Konferencję prowadził dr wet. Emilian A. Kudyba, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży. Referaty przedstawili: dr Marian Jan Czerski PIWet. Łomża („Rola i znaczenie produkcji mleka w raporcie Podlasia”), prof. dr hab. Franciszek Brzóska IZ-PIB Kraków („Lizawki solne w żywieniu bydła w profilaktyce niedoboru jodu i ochronie zdrowia publicznego”), prof. dr hab. Krzysztof Kwiatek PIWet. PIB Puławy („Pasze jako ważny element w łańcuchu żywnościowym w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności oraz ochronie zdrowia publicznego”), prof. dr hab. Mirosław Kleczkowski SGGW Warszawa („Żywienie mineralne bydła, a profilaktyka schorzeń niedoborowych”), dr Waldemar Korol  IZ-PIB Kraków, Krajowe Laboratorium Pasz w Lublinie („Równowaga elektrolitów w dawkach pokarmowych dla bydła i innych zwierząt gospodarskich”), mgr inż. Janusz Kołodziejski – Kopalnia Soli Kłodawa S.A. („Produkcja pasz mineralnych dla bydła”). Referaty Przedstawiono ponadto w monografii liczącej 138 stron.

Konferencja była doskonałą okazją do upowszechnienia kilkuletnich wyników badań Instytutu Zootechniki PIB oraz działań Polskiej Komisji ds. Zwalczania Schorzeń z Niedoboru Jodu działającej przy Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zakresu jodowania lizawek solnych i ich stosowania w żywieniu krów, dla zwiększenia zawartości jodu w mleku spożywczym. Kopalnia Soli Kłodawa S.A., działając z inicjatywy Komisji która jest agendą WHO, z którą  współpracuje przedstawiciel Instytutu Zootechniki PIB, w marcu 2008 r. podjęła decyzję o jodowaniu produkowanych lizawek solnych tzw. białych, dotychczas nie zawierających dodatku mikroelementów. Oczekuje się, że działanie to wpłynie na zwiększenie spożycia jodu przez krowy podwyższenie poziomu jodu w mleku spożywczym w Polsce, co poprawi bilans jodu w diecie mieszkańców Polski. Sprawa jest niezwykle ważna ze względu na niski poziom jodu w mleku w naszym kraju oraz potrzebę ograniczania spożycia soli kuchennej zawierającej jod, wobec jej ujemnego wpływu na częstotliwość występowania takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, zawały i zatory naczyń krwionośnych czy nowotwory tarczycy i żołądka, na co wskazuje raport Komisji Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Referaty spotkały się z żywym zainteresowaniem producentów mleka i lekarzy weterynarii, co znalazło objaw w dyskusji prowadzonej po każdym z referatów. Tematem konferencji zainteresowały się również inne rejony mleczarskie w Polsce.

 

 
 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.