Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Konferencja "Genetyka bydła - kluczem do sukcesu"
Dzisiaj jest: środa, 19 grudnia 2018 17:27:34
Odwiedziło nas: 9177218 gości (dzisiaj: 1188, wczoraj: 1318)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Konferencja "Genetyka bydła - kluczem do sukcesu"
07 kwietnia 2009

W dniach 30 – 31 marca br. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach odbyła się konferencja pt. "Genetyka bydła – kluczem do sukcesu". Konferencja zorganizowana została przez IZ PIB oraz Ambasadę USA w Warszawie. W pierwszym dniu konferencji przedstawiono szereg interesujących wystąpień z zakresu aktualnych kierunków hodowli bydła mlecznego w USA, jak również w Polsce.

Dr Gerardo Quaasdorf (US Holstein Association) omówił trendy i kierunki działań w hodowli bydła rasy Holstein. Dr Michael Barnes przy bogato ilustrowanej prezentacji przedstawił metody klasyfikacji bydła mlecznego w USA. Ze strony polskiej, aktualną sytuację w hodowli bydła mlecznego w Polsce przedstawił Prezydent PFHBiPM – Leszek Hądzlik i Z-ca Dyrektora Biura Teresa Piechowska. Zasady oceny klasyfikacji bydła mlecznego omówione zostały przez Pana Romana Januszewskiego (klasyfikator PFHBiPM). Aktualne problemy hodowli bydła rasy Holstein w Czechach przedstawił Dyrektor Związku Hodowców Bydła Mlecznego Jiri Moticka. Natomiast dr Jane Shey (konsultant USA w UE) odniosła się do polityki UE w stosunku do hodowli bydła mlecznego.

Następnym blokiem tematycznym było wprowadzenie nowej, genomicznej oceny wartości hodowlanej bydła mlecznego. Dr Piotr Ruciński (Ambasada USA) omówił aspekty zastosowania w praktyce tej oceny w USA. Prof. Stanisław Kamiński (UWM Olsztyn) przedstawił osiągnięcia polskiego konsorcjum MASinBULL realizującego ocenę genomiczną dla części pogłowia bydła mlecznego w Polsce. W trakcie dyskusji szeroko omawiano możliwość i znaczenie wprowadzenia tej oceny dla całego pogłowia bydła mlecznego w kraju.

W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty w oborze bydła mlecznego w Kobylanach, gdzie szczegółowo omówiono i w praktyce przedstawiono metody oceny pokroju krów.

Zobacz program konferencji "Genetyka bydła - kluczem do sukcesu"

*** GALERIA ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.