Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Sympozjum "Rola owiec rasy olkuskiej w realizacji Programów ochrony bioróżnorodności owiec"
Dzisiaj jest: piątek, 24 września 2021 20:40:08
Odwiedziło nas: 11736183 gości (dzisiaj: 1753, wczoraj: 1621)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Konferencje i szkolenia
Sympozjum "Rola owiec rasy olkuskiej w realizacji Programów ochrony bioróżnorodności owiec"
30 września 2010

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa Inwestująca w obszary wiejskie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Sprawozdanie z Sympozjum „Rola owiec rasy olkuskiej w realizacji Programów ochrony bioróżnorodności owiec”, które odbyło się w Imbramowicach, 21 wrzesień 2010 r.

W dniu 21 września 2010 r. w gospodarstwie zasłużonego hodowcy owiec rasy olkuska Pana Tomasza Korczyńskiego w Imbramowicach, odbyło się sympozjum poświecone problemom realizacji Programu ochrony zasobów genetycznych owiec rasy olkuska.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Regionalnym Związkiem Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu oraz z Panem Tomaszem Korczyńskim. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Sympozjum zgromadziło hodowców owiec rasy olkuska. Na spotkanie przybyli przedstawiciele regionalnych związków hodowców owiec i kóz z Opola, Nowego Targu, Warszawy, Łasku i Malborka. Obecni byli także przedstawiciele świata nauki w osobach Pana prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego Dyrektora Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, pana prof. dr hab. Edwarda Wierzchosia reprezentującego Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Pani dr hab. Elżbiety Martyniuk z SGGW. Wśród gości pojawili się także przedstawiciele władz lokalnych oraz lokalnej prasy.

O godzinie 11.00 rozpoczęły się obrady sympozjum dotyczącego programu ochrony zasobów genetycznych owiec rasy olkuskiej. W sympozjum uczestniczyło 50 osób.

Profesor dr hab. Jędrzej Krupiński otworzył sympozjum witając przybyłych gości i w krótkim przemówieniu nakreślił główne zagadnienia ochrony zasobów genetycznych zwierząt w Polsce.

Po tym wystąpieniu o głos poprosił prof. dr hab. Edward Wierzchoś. Podziękował on zgromadzonym osobom za aktywne uczestnictwo w Programie ochrony i poprzez to ocalenie tej niewielkiej ale jakże cennej populacji owiec.

Następnie prof. dr hab. Jędrzej Krupiński jako Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB, i główny koordynator Programów ochrony zasobów genetycznych wręczył hodowcom tablice informujące o „ uczestnictwie stada owiec rasy olkuskiej w Programie ochrony zasobów genetycznych owiec”.

Po tym uroczystym wstępie dyrektor Krupiński poprosił dr inż. Jacka Sikorę, koordynatora ds. ochrony zasobów genetycznych owiec o poprowadzenie dalszej części spotkania.

Dr Sikora rozpoczynając część plenarną spotkania, poprosił Dyrektora Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz z Nowego Targu, Pana Jana Janczego, jako gospodarza terenu, o przedstawienie aktualnej sytuacji hodowli oraz prac hodowlanych w RZHOiK Nowy Targ.

Następnie rozpoczęły się obrady według następującego porządku:

  1. Dr inż. Maciej Murawski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił historię rasy i jej restytucji.
  2. Realizacja Programu ochrony zasobów genetycznych w ramach PROW 2007 – 2013 została zrelacjonowana przez pana dr inż. Jacka Sikorę z IZ PIB.
  3. Specyfikę chowu i hodowli owiec rasy olkuskiej omówił zasłużony hodowca tej rasy pan Tomasz Korczyński.

    Po tej części obrad rozpoczęła się dyskusja, w której uczestniczyło wielu hodowców i wypowiadali się eksperci. W części popołudniowej obrad:

  4. O problemach hodowlanych populacji o małej liczebności na przykładzie owcy rasy olkuskiej mówiła pani dr hab. Elżbieta Martyniuk z SGGW.
  5. Tematykę wykorzystania owiec olkuskich w gospodarstwie ekologicznym przedstawił dr inż. Paweł Paraponiak z IZ PIB.

Po części teoretycznej dr Sikora zaproponował rozpoczęcie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli hodowcy, reprezentanci regionalnych związków, przedstawiciele władz lokalnych i pracownicy naukowi.

Prof. dr hab. Jędrzej Krupiński na zakończenie tej części spotkania podsumował spotkanie i zakończył tę część sympozjum.

Następnie hodowcy wraz z panem Tomaszem Korczyńskim oraz jego córką lekarzem weterynarii Justyną Korczyńską udali się do owczarni gdzie została omówiona tematyka profilaktyki i leczenia charakterystycznych dla tej rasy chorób.

*** GALERIA ZDJĘĆ *** 

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.