Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Inne wydarzenia arrow XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Szepietowo, 25-26 czerwca 2011
Dzisiaj jest: wtorek, 26 stycznia 2021 23:38:27
Odwiedziło nas: 11098077 gości (dzisiaj: 1520, wczoraj: 3569)
Aktualności: Inne wydarzenia
XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Szepietowo, 25-26 czerwca 2011
14 lipca 2011

W dniach 25-26 czerwca 2011 roku w Szepietowie w woj. podlaskim odbyła XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem był Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz o regionalnymi władzami, związkami hodowców i organizacjami terenowymi. W organizacji wystawy uczestniczyło ponad 40 sponsorów i patronów medialnych. Popularność imprezy rośnie. Szacuje się, że w tym roku odwiedziło ją ok. 80 tyś gości, którzy mogli obejrzeć ok. 260 stoisk wystawowych. Całość wystawy zorganizowano na trenie ok. 10 ha.

Prezentowane były, przede wszystkim zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze, wyposażenie budynków inwentarskich, urządzeń udojowych oraz firmy paszowe i nawozowe. Wystawie towarzyszyły liczne dodatkowe pokazy, np. drobnego inwentarza, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego a także promocje: mleka, mięsa baraniego i końskiego, które wciąż nie może znaleźć w Polsce szerokiego grona odbiorców wśród konsumentów.

Zaprezentowano ponad 300 zwierząt: krów, koni, trzodę chlewną, owce, które rywalizowały o tytuł czempionów i superczempionów. W sobotę rano odbył się pokaz/ocena koni, w którym zaprezentowano także stawkę pięciu klaczy sokólskich. Rasa objętą jest programem ochrony zasobów genetycznych koni, koordynowanym przez Instytut Zootechniki-PIB. Obecnie uczestniczy w nim ok. 1200 koni (klaczy i ogierów). Trzeba podkreślić, że jest to jedyna impreza w Polsce podczas, której wyróżniany jest lokalny, chroniony typ koni zimnokrwistych, za co należą się podziękowania Białostockiemu Związkowi Hodowców Koni. Zaprezentowano pięć klaczy, z których najlepiej oceniona została klacz WIOSNA 5706 G Bł, własność Jan Małyszko z Suchowoli. Klacz przedstawia typowy sokólski typ, charakteryzujący się mniejszym niż u innych koni kalibrem i suchszą tkanką. Ocena klaczy sokólskich jest organizowana od trzech lat i trzeba zwrócić uwagę, że co roku stawka jest coraz bardziej typowa i wyrównana. Zaprezentowano także dwa ogiery kryjące w typie sokólskim. Podczas oceny koni sokólskich obecny był koordynator programu ochrony z ramienia Instytutu Zootechniki PIB dr inż Grażyna Polak.

Przy okazji wystawy realizowany był film promujący tę rasę, powstający z funduszy Fundacji Wspomagania Wsi przy współpracy z Instytutem Zootechniki-PIB. Film dostępny będzie pod koniec roku na stronach fundacji w Internecie.

*** GALERIA ZDJĘĆ *** 

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.