Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow VIII Światowa Konferencja Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt - Tekirdag, Turcja 4-8.10.2011r.
Dzisiaj jest: sobota, 04 grudnia 2021 8:01:13
Odwiedziło nas: 11958255 gości (dzisiaj: 565, wczoraj: 3192)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Konferencje i szkolenia
VIII Światowa Konferencja Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt - Tekirdag, Turcja 4-8.10.2011r.
25 października 2011

W dniach 4-8 października 2011 odbyła się w Tekirdag (Turcja) 8th Global Conference on the Conservation Animal Genetic Resoucer - VIII Światowa Konferencja ds. Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierzat, pt „Sustainable Conservation of Livestock Breeds Diversity for the Future: Impact of Globalisationn of Animal Breeding and the Loss of Farm Animal Genetic diversity – A conflict?”.

Konferencji została zorganizowana przez Rare Breed International (RBI) – międzynarodową i pozarządową organizację oraz Tureckie Ministerstwo Rolnictwa, przy wsparciu Tureckiej Agencji Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju.

Rare Breed International (RBI) powstało w 1989 roku w Wielkiej Brytanii jako organizacja skupiająca, koordynująca i wspierająca działania organizacji pozarządowych na całym świecie. RBI stanowi parasol rozciągający swoje działania na organizacje pozarządowe w poszczególnych krajach. Dotychczas RBI zorganizowało osiem konferencji, które odbywały się co trzy lata: na Węgrzech (1991), w Kanadzie (1994), Nepalu (1997), Brazylii (2000), Afryce Południowej (2005), Wietnamie (2008) i obecnie w Turcji.

Włączając się w działania FAO (Food Agriculture Organization), które od czasu podpisania Światowej Konwencji o Bioróżnorodności (CBD) w 1992 roku, rozpoczęło intensywne działania na rzecz ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich RBI stało się partnerem dla szeregu inicjatyw na poziomie kontynentów, regionów, sub-regionów.

Gospodarzem tegorocznej konferencji był Departamenent Produkcji Zwierzęcej przy Wydziale Rolniczym Uniwersytetu im. Namik Kemal’a w Tekirdag.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele z 38 krajów, którzy zaprezentowali 34 referaty i 44 plakaty (w sumie 78 doniesień). Podstawowymi problemami poruszonymi na konferencji, oprócz strategii ochrony i włączenia w systemy produkcji rzadkich i ginących ras, ich monitoringu, wykorzystania unikalnych cech, była wymiana informacji i doświadczeń na temat systemów produkcji, ocena wydajności cech użytkowych, charakterystyka morfologiczna i genetyczna, przystosowanie do chowu i hodowli w ekstremalnych warunkach. Poruszano także kwestie głodu na świecie i konieczność intensyfikacji produkcji zwierzęcej dla zaspokojenia wzrastających potrzeb ludności. Zwracano uwagę na konieczność tworzenia sieci przepływu informacji pomiędzy organizacjami rządowymi, pozarządowymi, placówkami badawczymi, instytucjami społecznymi oraz na koniczność nagłaśniania tematów dotyczących bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą.

Na konferencji zostały przedstawione dwa referaty z Polski. Pierwszy, zatytułowany: „Rare Native Dairy Cattle Breeds: Quo vadis?”, autorstwa E. Martyniuk, N. Saether, J. Krupiński zaprezentowany został przez Prof. Dr hab. Elżbietę Martyniuk. Referat dotyczył problemów mięsnego użytkowania krów rasy polska czerwona, rasy która objęta jest programem ochrony zasobów genetycznych bydła,.

Drugi, zaprezentowany przez dr Grażyną Polak, pt.: „Restoration of Polish Native Breeds of Cold-Blooded horses: Challenge and problems”, autorstwa G. Polak, J. Krupiński, dotyczył procesu odtwarzania ginącego typu koni sztumskich i sokólskich.

Dodatkowo w dniach 4.10.2011 i 7.10.2011odbyły się dwa spotkania Grupy Roboczej European Regiona Focal Point (Europejskiego Ośrodka Koordynacyjnego ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt). Podczas spotkań poruszana była tematyka przygotowywanego we współpracy z FAO projektu „Subsiebreed” dotyczącego sposobów finansowania w przyszłości programów ochrony. Poruszane były również problemy ochrony ex situ, stosowania kriokonserwacji, sprawiedliwego dostępu i podziału korzyści z tytułu użytkowania zasobów genetycznych, wpływu zmian klimatycznych na przemieszczanie ras i gatunków.

*** GALERIA ZDJĘĆ *** 

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.