Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Sympozjum: ochrona zasobów genetycznych owiec rasy polskiej, owcy pogórza i czarnogłówki
Dzisiaj jest: wtorek, 25 lutego 2020 0:10:57
Odwiedziło nas: 10181039 gości (dzisiaj: 30, wczoraj: 3050)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Sympozjum: ochrona zasobów genetycznych owiec rasy polskiej, owcy pogórza i czarnogłówki
25 października 2012

Program ochrony zasobów genetycznych owiec rasy polskiej, owcy pogórza i czarnogłówkaW dniu 10 października 2012 roku w Balicach zostało zorganizowane Sympozjum na temat: „Program ochrony zasobów genetycznych owiec rasy polskiej, owcy pogórza i czarnogłówka”.

Program ochrony zasobów genetycznych owiec realizowany i koordynowany przez instytutu Zootechniki Państwowy instytut badawczy obejmuje działania ochrony dotyczące 13 ras owiec na terenie kraju. Niestety, niekorzystna sytuacja owczarstwa, wymaga permanentnej kontroli uszczuplających się z biegiem lat genotypów i zawężaniem się bioróżnorodności. Dlatego tez Instytut podejmuje działania na rzecz ochrony kolejnych ras zagrożonych wyginięciem.

Sympozjum zostało zorganizowane dla hodowców wyżej wymienionych ras, którzy są potencjalnymi uczestnikami Programu Ochrony zasobów genetycznych owiec, który rozpocznie się wraz z nowym programem rolnośrodowiskowym PROW 2014 – 2020.

Na spotkani przybyli również przedstawiciele Polskiego Związku Owczarskiego, regionalnych związków hodowców owiec i kóz, przedstawiciele nauki i pracownicy Instytutu Zootechniki PIB. W sympozjum uczestniczyło 75 osób.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.30 od powitania i uroczystego rozpoczęcia Seminarium przez Pana Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB - profesora dr hab. Jędrzeja Krupińskiego. Następnie Pan Dyrektor wygłosił wykład dotyczący realizacji Programów ochrony zwierząt przez Instytut Zootechniki PIB. W swoim wystąpieniu Pan profesor nakreślił obraz ochrony zasobów genetycznych realizowanej przez Instytut na przestrzeni 8 lat realizacji programu.

Kolejnymi prelegentami byli Dyrektorzy regionalnych związków hodowców owiec i kóz z Opola i Nowego Targu- Pani Dyrektor Dorota Bielawna i Pan Dyrektor Jan Janczy, którzy syntetycznie przedstawili aktualną sytuację hodowli owiec rasy polskiej owcy pogórza i czarnogłówki w Polsce oraz wyniki pracy hodowlanej w RZHOiK w Nowym Targu i Opolu.

Następna prezentacja wygłoszona przez Pana dr. inż. Jacka Sikorę dotyczyła Programu ochrony zasobów genetycznych owiec, a w szczególności warunków uczestnictwa w tym programie. W wystąpieniu tym przedstawiono uwarunkowania prawne dotyczące realizacji programu, procedury ubiegania się o uczestnictwo w programie jak również obowiązki realizujących program.

Po przerwie został przedstawiony blok tematyczny dotyczący charakterystyki populacji i owiec rasy polska owca pogórza i rasy czarnogłówka. Pierwszy wygłosił wykład Pan prof. Krystyn Chudoba z Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. W swoim wystąpieniu opisał ginącą populację owcy pogórza jak również specyficzne uwarunkowania geograficzno-klimatyczne terenów występowania tych owiec.

Drugą rasę owiec scharakteryzował Pan prof. Roman Niżnikowski z SGGW w Warszawie.

Prelegent przedstawił wnikliwą historię występowania owiec tej rasy na terenach naszego kraju jak również omówił szereg charakterystycznych cech tej rasy.

Po następnej przerwie została przedstawiona, przez Pana dr wet. Jarosława Wieczorka bardzo istotna dla prawidłowej hodowli tematyka profilaktyki weterynaryjnej w hodowli owiec. Prezentacja dotyczyła w pierwszej części realizacji programu profilaktycznego w stadzie owiec a następnie Pan doktor omówił problematyk ę najczęściej występujących u owiec schorzeń oraz ich leczenia.

Ostatnim wykładem było wystąpienie na temat zastosowania metody SOT w ocenie tryków ras owiec objętych programem ochrony zasobów genetycznych, które przedstawił Pan dr inż. Jan Knapik. Prelegent przekonywał , że wprowadzenie stacyjnej oceny tryków, która przechodzi z fazy doświadczalnej do praktyki, staje się nowoczesnym narzędziem w ocenie wartości użytkowej owiec.

Po zakończonej części wykładowej sympozjum nastąpiła dyskusja, w której brało czynny udział wielu hodowców jak również przedstawicieli związków i Instytutu Zootechniki.

Po zakończonej dyskusji Pan Prof. Jędrzej Krupiński podsumował i zamknął Seminarium.

*** GALERIA ZDJĘĆ ***  

 
 
© 2008-2020 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.