Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna arrow Aktualności arrow Konferencje i szkolenia arrow Sprawozdanie z konferencji "Program rolnośrodowiskowy po 2013 roku", Lublin, 14-15.11.2012
Dzisiaj jest: czwartek, 13 grudnia 2018 19:23:09
Odwiedziło nas: 9167879 gości (dzisiaj: 2048, wczoraj: 1401)
Aktualności: Konferencje i szkolenia
Sprawozdanie z konferencji "Program rolnośrodowiskowy po 2013 roku", Lublin, 14-15.11.2012
04 grudnia 2012

 W dniach 14 – 15 listopada 2012 r. w Lublinie odbyła się dwudniowa konferencja poświęcona problemom realizacji Programu Ochrony Zasobów Genetycznych owiec rasy uhruska i kamieniecka.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym z Lublina, we współpracy z Regionalnymi Związkami Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie i Olsztynie ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Główną tematyką spotkania była realizacja Programu Ochrony Zasobów Genetycznych owiec rasy uhruskiej i kamienickiej i problemy z nią związane.

Konferencja (Sympozjum) zgromadziła hodowców owiec rasy uhruskiej i kamienickiej. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele Polskiego Związku Owczarskiego regionalnych związków hodowców owiec i kóz z Malborka, Białegostoku, Piotrkowa Trybunalskiego. Obecni byli także przedstawiciele świata nauki w osobach Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Pana prof. dr hab. Mariana Wesołowskiego, prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego Dyrektora Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, prof. dr hab. Tomasza Gruszeckiego, prof. dr hab. Mirosława Pięty z UP w Lublinie, prof. dr hab. Romana Niżnikowskiego z SGGW i prof. dr hab. Stanisława Milewskiego z UWM w Olsztynie. Na spotkanie zaproszeni byli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród gości pojawili się także przedstawiciele Parku Narodowego w Zwierzyńcu oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

 W dniu 14 listopada 2012 roku o godzinie 10.30 rozpoczęły się obrady konferencji dotyczącej programu ochrony zasobów genetycznych owiec rasy uhruski i kamienieckiej. W sympozjum uczestniczyło ponad 120 zaproszonych osób oraz w pierwszej części liczna grupa studentów Uniwersytetu.

Profesor dr hab. Jędrzej Krupiński wraz z prof. dr hab. Tomaszem Gruszeckim przywitali gości i poprosili jego magnificencję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Mariana Wesołowskiego o uroczyste otwarcie konferencji.

Profesor Tomasz Gruszecki rozpoczynając część plenarną zaprosił do wykładu profesora Krupińskiego, który jako Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB i główny koordynator Programów Ochrony Zasobów Genetycznych wygłosił wykład na temat realizacji programów ochrony zwierząt przez Instytut Zootechniki PIB.

Następnie poproszony został Dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie, Pan Henryk Szczerbicki. Jako gospodarz terenu, przedstawił aktualną sytuację hodowli oraz prac hodowlanych w RZHOiK Lublin.

Po tym wystąpieniu poproszono Panią Dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Olsztynie, Panią Irenę Żelanis o przedstawienie aktualnej sytuacji hodowli oraz prac hodowlanych w RZHOiK Olsztyn.

Po wystąpieniu nastąpiła przerwa po której rozpoczęła się dalsza część obrad według następującego porządku:

  • Program ochrony zasobów genetycznych owiec - warunki uczestnictwa – dr inż. J. Sikora
  • Charakterystyka owiec rasy kamienieckiej i wykorzystanie rasy w badaniach naukowych - prof. dr hab. S. Milewski
  • Dobrostan zwierząt przepisy prawne i praktyka – Elżbieta Konatowska, przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Departament Płatności Bezpośrednich).

Po pierwszej części dyskusji uczestnicy konferencji przemieścili się do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie po spożyciu obiadu hodowcy zwiedzili gospodarstwo pana Zbigniewa Kołodzieja, w którym między innymi zaprezentowane zostały krowy białogrzbiete, gęsi biłgorajskie, owce uhruskie i wrzosówki oraz konik polski.

O godzinie 17.00 profesor Jędrzej Krupiński rozpoczął drugą część konferencji. Prowadzący poprosił profesorów Pietę i Gruszeckiego o przedstawienie panelu poświęconego owcy uhruskiej pt: Charakterystyka owiec rasy uhruskiej i wykorzystanie rasy w badaniach naukowych.

Dyskusja prowadzona przez profesora Krupińskiego zakończyła pierwszy dzień obrad.

Drugiego dnia obrady rozpoczęto o godzinie 8.45 wykładem dr hab. Andrzeja Junkuszewa „Profilaktyka weterynaryjna w hodowli owiec”.

Ostatni wykład zatytułowany „Zastosowanie metody SOT w ocenie tryków pochodzących z ras objętych programem ochrony zasobów genetycznych” zaprezentował dr inż. Jan Knapik.

Po tej części obrad rozpoczęła się dyskusja, w której uczestniczyło wielu hodowców i wypowiadali się eksperci.

Prof. dr hab. Jędrzej Krupiński na zakończenie podsumował spotkanie i zakończył tę część obrad.

Następnie uczestnicy spotkania przejechali do Stacji Owczarskiej UP w Lublinie w Bezku gdzie została zaprezentowana w praktyce hodowla owiec rasy uhruskiej.

*** GALERIA ZDJĘĆ ***

 
 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.