Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna
Dzisiaj jest: czwartek, 13 grudnia 2018 3:12:56
Odwiedziło nas: 9165940 gości (dzisiaj: 109, wczoraj: 1401)
Prace badawcze w 2008 roku

Temat 4214.1

"Określenie przydatności i przystosowania do chowu ekologicznego zestawów towarowych kurcząt rzeźnych oraz kurcząt ras zachowawczych"

Autorzy: dr inż. E. Sosnówka-Czajka

Opis

Celem prowadzonych badań było określenie przydatności ras i linii kurcząt rzeźnych dostępnych na rynku polskim do chowu ekologicznego. Ocenie podlegały wyniki produkcyjne, zdrowotność ptaków i ich zachowanie się. Ponadto, opracowano mieszanki doświadczalne zgodne z wymogami rolnictwa ekologicznego dla kurcząt linii komercyjnych i ras zachowawczych.

Wykazano, że najlepszą mieszanką dla kurcząt brojlerów utrzymywanych w systemie ekologicznym była mieszanka o niskiej zawartości składników pokarmowych, natomiast dla kurcząt rzeźnych ras zachowawczych mieszanka o średniej koncentracji składników pokarmowych.

Spośród testowanych linii towarowych kurcząt brojlerów oraz kurcząt ras zachowawczych do odchowu ekologicznego najbardziej odpowiednie okazały się Hubbard Flex oraz Rhode Island Red.

Najwyższą masą narządów limfatycznych oraz koncentracją immunoglobulin charakteryzowały się kurczęta brojlery Hubbard Flex a w przypadku ras zachowawczych żółtonóżka kuropatwiana i Sussex. Kurczęta rasy ogólnoużytkowej Rosa I cechowały się także wysokim udziałem narządów limfatycznych i wysokim poziomem kompleksu immunoglobulinowego.

Wykazano różnice w poziomie hormonów tarczycy pomiędzy testowanymi grupami ptaków, co prawdopodobnie jest związane z tempem przemian metabolicznych. Pochodzenie ptaków miało istotny wpływ na większość parametrów morfologicznych i biochemicznych krwi. Kurczęta Rhode Island Red charakteryzowała najmniejsza wartość stosunku H : L, co może sugerować, że ptaki te są najbardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników (stresorów) środowiskowych.

Generalnie, ponad 50% ptaków korzystało z wybiegów we wszystkich doświadczeniach, bez względu na wiek i pochodzenie. Kurczęta przebywające na wybiegach charakteryzowały się większą aktywnością ruchową w porównaniu do ptaków przebywających w budynkach. Najczęściej na wybiegach przebywały kurczęta brojlery zestawu towarowego Hubbard Flex, kurczęta rasy zachowawczej Sussex i rasy ogólnoużytkowej Rosa I.

Nie stwierdzono wpływu zestawu komercyjnego kurcząt brojlerów, jak i rasy zachowawczej na jakość ściółki, a tym samym na poziom amoniaku w powietrzu.

Powrót do wszystkich tematów

 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.