Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna
Dzisiaj jest: sobota, 24 sierpnia 2019 16:11:22
Odwiedziło nas: 9644255 gości (dzisiaj: 1448, wczoraj: 2357)
Prace badawcze w 2009 roku

Temat 2302.1

"Gliceryna w rzepaku jako źródło energii w żywieniu kur niosek."

Autorzy: prof. dr hab. J. Koreleski

Opis

Przy masowym przerobie nasion rzepaku na paliwo powstaje znaczna ilość wytłoków oraz surowej (nieoczyszczonej) gliceryny. Podaż gliceryny może znacznie przekroczyć potrzeby przemysłu chemicznego i kosmetycznego. Jedną z metod zagospodarowania gliceryny na miejscu, tj. w gospodarstwach rolnych przerabiających rzepak będzie jej zużycie na paszę jako źródła energii.

W oparciu o liniową analizę regresji obliczono, że zawartość energii metabolicznej surowej gliceryny rzepakowej wynosi 3 970 kcal (16,6 MJ)/kg. Wykazano, że gliceryna rzepakowa może być wprowadzana do mieszanki paszowej dla intensywnie niosących kur w ilości do 6% bez niekorzystnego wpływu na nieśność, jakość jaj spożywczych, zatrzymanie azotu, wapnia i fosforu oraz wykorzystanie energii. Podobnie, wprowadzenie makuchu rzepakowego do mieszanki paszowej dla niosek Bovans Brown w ilości 4, 6 lub 8% nie miało wpływu na wydajność nieśną kur, bilans azotu i wykorzystanie energii z paszy. Nie uległy pogorszeniu fizyczne cechy jaj (wysokość białka, jednostki Haugh’a, kolor i wysokość żółtka oraz grubość, gęstość i wytrzymałość skorupy). Analiza degustacyjna wykazała natomiast, że zapach gotowanych jaj ulegał pogorszeniu przy 8 % udziale makuchu rzepakowego w dawce.

Wykazano, że w mieszance paszowej dla kur będących w drugim sezonie użytkowości (przepierzonych) można równocześnie stosować wszystkie produkty uboczne z biopaliw. Dotyczy to 4% gliceryny rzepakowej, 2-6% makuchu rzepakowego oraz 5-10, a nawet 15% suszonego zbożowego wywaru gorzelnianego DDGS. Nieistotne tendencje do pogorszenia lub polepsze-nia wskaźników produkcyjnych u niosek oraz jakości jaj mogą być jednak wskazówką przydatną przy układaniu receptur praktycznych mieszanek paszowych z równoczesnym udziałem badanych pasz.

Z uwagi na wnoszony zwiększony poziom włókna surowego do mieszanki przez makuch i DDGS – równoczesne użycie wszystkich pasz z biopaliw może być szczególnie zalecane w żywieniu kur starszych (w drugim okresie nieśności) oraz kur przepierzonych – w drugim cyklu nieśności.

Powrót do wszystkich tematów

 
© 2008-2019 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.