Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
tel. 12 422 88 52
fax 12 422 80 65
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. (Centrala) 12 357 25 00
tel. (Sekretariat) 12 357 27 00
fax 12 285 67 33
Strona główna
Dzisiaj jest: sobota, 15 grudnia 2018 15:19:48
Odwiedziło nas: 9170900 gości (dzisiaj: 1082, wczoraj: 1646)
Prace badawcze w 2012 roku

Zadanie 01-6.00.1

"Wykorzystanie metod chromonomiki w doskonaleniu zwierząt gospodarskich"

Cel zadania

molekularna ocena współzależności pomiędzy prawidłowymi i zmienionymi sekwencjami DNA w aspekcie ich wpływu na cechy użytkowe i funkcjonalne oraz ocena procesów fizjologicznych (starzenie się komórek) na funkcjonowanie całego aparatu genetycznego.

Opis

Zakończono badania związane z analizą prawidłowości oraz poszukiwaniem zaburzeń komórek rozrodczych i zarodków koni. Materiał doświadczalny stanowiły: preparaty z oocytami klaczy, preparaty z zarodków uzyskanych po zapłodnieniu i hodowli in vitro, próbki nasienia od ogierów oraz wycinki z jąder końskich. Do analizy ewentualnych nieprawidłowości chromosomowych zastosowano fluorescencyjną technikę in situ z sondami molekularnymi specyficznymi do heterosomów oraz wybranych genów zlokalizowanych na chromosomach autosomalnych.

Stwierdzono że standardowe protokoły fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ nie znajdują zastosowania w identyfikacji chromosomów płciowych w oocytach klaczy. Zastosowanie Multicolour FISH z dwoma lub trzema różnymi sondami, pozwala na równoczesną analizę kilku struktur chromosomowych, czego konsekwencją jest szybsza i dokładniejsza analiza. Wykazano, że zastosowanie techniki fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ z sondami specyficznymi dla heterosomów jest przydatne do analiza prawidłowości bądź zaburzeń segregacji chromosomów płci w plemnikach. Wykorzystanie dodatkowej sondy, specyficznej dla autosomalnego genu pozwala na pogłębioną analizę zaburzeń ploidalności chromosomów w plemnikach. Stwierdzono, że nieprawidłowości chromosomów płci w plemnikach występowały w układach powodujących najczęściej diagnozowane aberracje u koni (X0, XXX, XXY, XYY). Występowanie pozytywnych korelacji pomiędzy wiekiem ogiera a ilością plemników z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci, jest efektem wzrostu częstość zaburzeń procesu spermatogenezy wraz ze starzeniem się ogiera.

Powrót do wszystkich tematów

 
© 2008-2018 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.